Северна Македонија меѓу 19-те земји кои ќе смеат да пратат туристи во Грција

Грчката влада вчера соопшти дека ќе го рестартира туризмот од 15 јуни, а од 1 јули ќе дозволи меѓународни летови.

Соопштението од Грција следеше откако министрите за туризам од земјите членки на ЕУ се согласија да направат „сѐ што е потребно за брзо и целосно обновување на туризмот во Европа“.

Странскиот туризам во Грција ќе биде достапен за посетители од држави со добри епидемиолошки карактеристики, а балканските земји може да бидат меѓу првите за кои ќе биде дозволен влез без тест за коронавирус и без задолжителен карантин.

Ова го предвидува планот на грчката Влада „Restart tourism“ што вчера го претстави министерот за туризам на Грција, Харис Теохарис, кој рече дека станува збор за „програма што ги содржи сите неопходни предуслови за брзо и безбедно да започне грчкиот туризам“.

Според SKAI, на списокот земји кои ќе може да ги пратат првите туристи во Грција сезонава содржи 19 земји, меѓу кои и Северна Македонија.

На списокот се најдоа и Кипар, Израел, Кина, Јапонија, Австралија, Норвешка, Данска, Австрија, Бугарија, Србија, Романија, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Полска, Унгарија, Словачка и Република Чешка.

Тагови
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Живот

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Read more

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Read more

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Read more

Зоран Кардула со нови портрети на истакнати Власи низ историјата

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе

Кои ќе бидат правилата за примање туристи летово во Бугарија?

Читај повеќе