Северна Македонија со најнизок минималец во регионот

Најниска минимална плата во регионот земаат вработените во Република Северна Македонија – согласно со Законот за минимална плата од март, 2019 година, минималната бруто плата се усогласува за 3,3 проценти и од април годинава изнесува 17.943 денари, односно нето 12.507 денари.

Минималецот од 203 евра е најнизок споредено со земјите од регионот, според последните достапни податоци, пишува b92.net.

Во Босна и Херцеговина минималецот изнесува 208 евра, во Албанија 211, а во Црна Гора неодамна беше зголемен на 222 евра.

Во Србија најниската заработка во моментов изнесува околу 230 евра, а следната година се очекува зголемување за околу 11%, така што од 1 јануари, 2020 година ќе порасне на 255 евра.

Некогашните југословенски републики кои добија членство во ЕУ, како Хрватска и Словенија, имаат значително повисоки минимални плати.

Хрватските работници заработуваат најмалку 405 евра месечно, а во Словенија минималецот е значително повисок од просечната плата во повеќето земји од регионот и изнесува 667 евра.

реклама

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе