ЛА ЛИГА 2019/20

Севиљано за Севиља, Ла Лига се разбуди

Со дербито на градот Севиља конечно продолжи сезоната во најдобрата шпанска лига.

По три месеци принуден прекин поради пандемијата со коронавирусот, доцна синоќа се реактивираше популарната Ла Лига. Честа да го најават продолжувањето на сезоната ја имаа лутите градски ривали Севиља и Бетис во градското дерби број 131 кое нажалост се играше на празниот „Рамон Санчес Писхуан“.

Откако првите 45 минути минаа во изедначен натпревар, Севиља до победата дојде во вториот дел. Прво Марк Бартра при еден воздушен дуел во казнениот простот го јавна Лук де Јонг по што Антонио Матеу Лаос покажа на белата точка. Лукас Окампос беше сигурен реализатор праќајќи го Хоел Роблес на спротивната страна.

Само шест минути подоцна беше запечатена судбината на Бетис. Окампос овој пат со пета му асистираше на Фернанду кој го дуплираше водството.

Со оваа победа Севиља се зацврсти на третото место, додека Бетис е 12-ти, но по одигрувањето на сите натпревари може да падне на 14. место.

Статистиката на Севиљано вели дека за Севиља ова е 62 победа во сите натпреварувања. Бетис има 38, додека 31 натпревар завршл нерешено.

Вечерва на програмата на Ла Лига се два натпревара: Гранада - Хетафе од 19:30 и Валенсија - Леванте од 22:00. Во дербито Валенсијано ќе настапи и нашиот Енис Барди во дресот на гостите.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спорт

Среќен роденден Горан Пандев

Read more

Маски - новата задолжителна опрема во фудбалскиот свет

Read more

Среќен роденден, Мајк Тајсон

Read more

Севиљано за Севиља, Ла Лига се разбуди

Read more

Фото

  • filter

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Читај повеќе
  • filter

11 август 1972, американската војска се повлекла од Виетнам

Читај повеќе
  • filter

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот училиштен ден во Хјустон?

Читај повеќе
  • filter

Филипче се врати во операционата сала

Читај повеќе
  • filter

Заборавени во времето: Напуштени пијана низ Европа

Читај повеќе
  • filter

7 август 1816, Лаенек го пронашол стетоскопот

Читај повеќе
  • filter

Неодоливи зајчиња

Читај повеќе
  • filter

6 август 1945, САД ја фрлија првата атомска бомба врз Хирошима

Читај повеќе