Здравје

Сезона на цвекло: Зошто е важно да се јаде овој зеленчук?

28. октомври 2018 - 14:55 | Б.С.Б.

Цвеклото е совршена храна за консумирање во текот на зимските месеци. Овој зеленчук е богат со влакна и одличен извор на железо и фолна киселина. Исто така содржи и магнезиум како и бројни антиоксиданси.

Луѓето често ги занемаруваат зелените листови на цвеклото, а тие со богати со калциум и витамини Ц и А, затоа можат да се готват како спанаќ и наутро да се изедат со омлет. Низ историјата, цвеклото е користено како лек за проблеми со црниот дрб бидејќи го забрзува процесот на детоксикација.

Римјаните се први кои ја увиделе важноста на оваа супер намирница, за неа верувале дека е афродизијак.

Со цвеклото може да правите палачинки, намази, смути, салати и слично.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Andrea Zagatti (@andrea.zagatti) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Teenuja & Kevin | Veganlovlie (@veganlovlie) on

Коментирај