Шафран, најскапиот зачин на светот

За домашните оброци потребно е да ги изберете вистинските состојки и соодветните зачини кои го збогатуваат вкусот.

Мала тегла од најскапиот зачин во светот може да чини и до 6000 долари.

Шафранот е присутен во шпанската, источната, италијанската и индиската кујна, а за него треба да одвоите голема сума пари доколку сакате да го пробате.

Но, зошто е толку скап?

Шафранот е скап затоа што е потребно многу труд за неговото одгледување. Најмногу се одгледува во Грција, Индија, Иран, Италија и Шпанија. Шафранот потекнува од цветот Crocus sativus. Секој цвет има три толчници кои се берат рачно.

Потребни се околу 50.000 до 75.000 цвета, за да се добие само еден килограм шафран, а бербата за тој килограм може да трае и до 20 часа.

На пазарот може да се најде поевтин шафран, но бидете внимателни. Тоа е обично поинаков производ во потполност(мексикански шафран) или шафран кој е помешан со куркума или пиперка.

реклама

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Венец со спанаќ и лук

Read more

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Read more

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Read more

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Read more

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Венец со спанаќ и лук

Читај повеќе

Психолошки тест на личноста според Фројд: Направете го за само неколку минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе