Шафран, најскапиот зачин на светот

За домашните оброци потребно е да ги изберете вистинските состојки и соодветните зачини кои го збогатуваат вкусот.

Мала тегла од најскапиот зачин во светот може да чини и до 6000 долари.

Шафранот е присутен во шпанската, источната, италијанската и индиската кујна, а за него треба да одвоите голема сума пари доколку сакате да го пробате.

Но, зошто е толку скап?

Шафранот е скап затоа што е потребно многу труд за неговото одгледување. Најмногу се одгледува во Грција, Индија, Иран, Италија и Шпанија. Шафранот потекнува од цветот Crocus sativus. Секој цвет има три толчници кои се берат рачно.

Потребни се околу 50.000 до 75.000 цвета, за да се добие само еден килограм шафран, а бербата за тој килограм може да трае и до 20 часа.

На пазарот може да се најде поевтин шафран, но бидете внимателни. Тоа е обично поинаков производ во потполност(мексикански шафран) или шафран кој е помешан со куркума или пиперка.

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Рецепти

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Read more

Необичен трик: Како да го направите најдоброто јајце на око?

Read more

Десерт на денот: Ледени коцки со кокос

Read more

Храна за слабеење: Пет рецепти за вкусен појадок

Read more

Магазин

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Нов експеримент: Оние маски кои најчесто ги носиме, најмалку штитат

Читај повеќе

Коронавирусот може да преживее на кожата до девет часа

Читај повеќе
  • filter

Вистинско пријателство: На грб ја носел неподвижната другарка до врвот на Олимп

Читај повеќе

Зелени тестенини со печурки и свински врат

Читај повеќе