Шахпаска: Градинките остануваат отворени

Скопје, 18 ноември 2020 (МИА) – Согласно последниот извештај што Министерството за труд и социјална политика го испратило до Комисијата за заразни болести во земјава, 21 дете кое посетува градинка било позитивно на вирусот, како и 179 вработени.

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска вели дека овие бројки и сегашната состојба во градинките укажуваат дека тие можат сѐ уште да останат отворени. За евентуално затворање ќе одлучува Комисијата за заразни болести ако на тоа упатува епидемиолошката состојба.

-Здравствените власти се на став дека трансмисијата и преносливоста на вирусот меѓу децата е многу ниска и затоа бројката на позитивни деца е многу мала. Сакам да кажам пред граѓаните дека 9.630 деца посетуваат градинка. Тоа значи дека нивните родители можат да одат на работа. Дополнително трансмисијата на вирусот доаѓа од надвор затоа што децата кои се позитивни имаат позитивни членови на нивните семејства. Ние будно ќе го следиме процесот и согласно состојбите ќе носиме одлуки, рече таа, одговарајќи на новинарско прашање по потпишувањето Договори за грантови за развој на социјални услуги со општините.

Одлуките, додаде, не се само во надлежност на Министерството за труд и социјална политика, туку пред се на здравствените власти.

-Како ресор, Министерството за здравство има најголем удел и прави проценка дали треба или не да останат отворени градинките. Согласно моменталната состојба јас мислам дека тие можат да бидат во функција. Нам ни е најважно здравјето на дечињата и на вработените, рече Шахпаска.

Таа најави дека следната седмица ќе има состаноци со директорите на градинки од целата држава за да разговараат како тие ги менаџираат процесите и како Министерство да ги чујат нивните мислења.

реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Македонија

Сончево и топло до 20 степени

Read more

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Read more

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Read more

Нови 725 случаи на COVID-19 од 3.342 тестирања

Read more
 

Вести

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, сè друго ќе надоместиме заедно

Читај повеќе

Словенечки лекар се заразил по примени две дози од вакцината против коронавирус

Читај повеќе