Вкупно 484 деца се во изолација

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Mинистерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска од Куманово, информираше дека во текот на денот се пријавени дополнителни седум ковид позитивни вработени во градинките во државата. До вчера имало вкупно 86 заболени вработени во градинките и 26 позитивни деца. Во моментов, потенцираше министерката 484 деца се наоѓаат во изолација.

– Состојбата со градинките јас секојдневно ја споделувам со новинарите, сè уште е под контрола, затоа што да речеме од моментот на отворање на градинките имаме 26 позитивни деца, дел од нив веќе се излезени од процесот на изолација, им заврши периодот на изолација согласно насоките на лекарите и 86 возрасни граѓани во моментов сега ни пристигна информација дека дополнителни седум вработени се позитивни со дeнешниот ден, изјави министерката.

Овие податоци, додаде таа, се споделуваат еднаш неделно со Комисијата за заразни болести за креирање на политики. Таа потенцира дека овој, како што рече, динамичен процес се следи, оти во моментов состојбата не е загрижувачка за да мора да се затвораат градинките, но дека и таква одлука ќе биде донесена исклучиво врз проценка на епидемиолошката состојба заедно со здравствените власти и Владата.

– Она што е добро е дека е добра нивната здравствена состојба, сега засега се блага клиничка слика, без хоспитализации, истото се однесува и за возрасните. И бројките од Куманово се составен дел од овие бројки и не е некоја загрижувачка состојба која би не натерала да ги затвораме градинките. Одлуките за тоа кога и како ќе работат ќе се нот врз основа на проценка на епидемиолошката состојба, заедно со здравствените власти и генерално заедно како Влада,  изјави Шахпаска. 

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Read more

Македонија

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Read more

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Read more

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Read more

Од утре пониски температури од 7 до 10 степени

Read more
 

Вести

Кривични за лица кои на граница прикажале фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

721 нов случаj на COVID-19 од 3.816 тестирања

Читај повеќе

Протест против градење висококатници во Ѓорче Петров

Читај повеќе

Тетин се обидел да изврши обљуба врз неговите две внуки

Читај повеќе

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Читај повеќе

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Читај повеќе

Контрола во угостителски објект во тетовско, приведени сопственикот и 18 странски државјанки

Читај повеќе

Приведени 18 лица во угостителски објект во Стајковци

Читај повеќе

Во Хрватска потврдени два случаи на јужноафриканскиот сој

Читај повеќе