Шампионот Вардар го смени официјалното име

Вардар пред неколку месеци беше во исклучително тешка финансиска ситуација и клубот беше на чекор пред згаснување, а главната причина беше заминувањето на рускиот тајкун Сергеј Самсоненко кој се повлече од челната позиција.

Компанијата „Ватростална“ официјално стана сопственик на македонскиот гигант и актуелниот ракометен првак на Европа го смени официјалното име и сега клубот се вика Вардар 1961.

Како што информира faktor.mk, паричниот влог и основната главнина е 25.000 евра, а Михајло Михајловски и официјално е регистриран за генерален менаџер на „црвено-црните“.

Бизнисменот претходно најави дека ќе донесе во клубот партнери-помагатели, па така претседател на Одборот на директори е Бојан Јанев, додека неизвршен член на истиот е Благоја Лазаревски, двајцата членови на УО на Државна Лотарија на Македонија.

Со оглед на тоа дека во наредниот период клубот планира да донесе нови големи засилувања и да се обиде да го задржи статусот на еден од најдобрите европски ракометни клубови, овие промени ги радуваат навивачите на новоименуваниот Вардар 1961.

Новиот претседател на клубот заедно со неговите соработници мора прво до крајот на годините да ги подмири сите долгови, а тоа пред сѐ се однесува на играчите на кои клубот им должи пари.

Вардар 1961 како нов клуб се води како основан на 29 мај, 2020.

Тагови
реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Read more

Ракомет

Пинк ќе ја плати казната на норвешките ракометарки кои одбија да играат во бикини

Read more

ОИ: Ракометарите на Шведска го совладаа домаќинот, Шпанија подобра од Норвешка

Read more

Французинот Мане нов ракометар на Металург

Read more

Вардар 1961 со гостување кај норвешки Елверум ја отвора сезоната во ЛШ

Read more
 

Спорт

Кејн не се појави на подготовки со Тотенхем, сака да го продадат

Читај повеќе

Србите обвинуваат: Црногорските ватерполисти намерно загубија

Читај повеќе

Sky Sports: Договорен најголемиот трансфер во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Ѓоковиќ не се откажува: Сака да игра за Србија на Олимпијадата во 2024

Читај повеќе

Симон Бајлс: Не треба да објаснувам зошто го ставам здравјето на прво место

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанецот Џејкобс победник на 100 метри со нов европски рекорд

Читај повеќе
  • filter

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Читај повеќе

Прв светски рекорд во атлетика на годинашната Олимпијада

Читај повеќе

Зверев се закити со олимписко злато

Читај повеќе