Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Извршниот директор на Moderna Стефан Бансел за FT изјави дека очекува постоечките вакцини да бидат помалку ефикасни против новиот сој на коронавирус.

Бансел во понеделник за CNBC рече дека развојот и испораката на специфична вакцина за омикрон може да потрае со месеци.

Поголема доза може да се направи веднаш, но ќе поминат месеци пред да биде готова вакцината против сојот омикрон“, рече Бансел за CNBC.

Бансел рече дека Moderna верува дека варијантата омикрон е многу заразна, но ќе им требаат две недели да се утврди колку мутациите влијаат на ефикасноста на вакцините на пазарот.

Moderna во петок објави дека работи на прилагодување на вакцината на новата варијанта и дека тестира бустер доза за заштита од повеќе варијанти.

BioNTech исто така објави дека работи на вакцина за омикрон заедно со Pfizer.

реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Свет

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Read more

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Read more

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Read more

Германија ги блокира естонските испораки на оружје за Украина

Read more
 

Вести

Правилата за влез во Грција продолжени за уште две недели

Читај повеќе

Изгубена генерација: Зголемен бројот на самоубиства кај младите поради пандемијата

Читај повеќе

Премиерката на Нов Зеланд ја откажа венчавката поради 12 нови случаи во земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во Турција уапсена бидејќи го навредила Ердоган на Twitter

Читај повеќе

Активни 20.250 случаи на заразени со COVID-19

Читај повеќе

Сончево, многу студено и ветровито

Читај повеќе

Триесет дена притвор за жител на Порој кај кого беше најдено оружје и муниција

Читај повеќе

ЕСМ ги потпиша договорите со БЕГ, објавени детали

Читај повеќе

Голем пад на вредноста на биткоин

Читај повеќе