Шефот на Moderna: Постоечките вакцини не се одговор на омикрон

Извршниот директор на Moderna Стефан Бансел за FT изјави дека очекува постоечките вакцини да бидат помалку ефикасни против новиот сој на коронавирус.

Бансел во понеделник за CNBC рече дека развојот и испораката на специфична вакцина за омикрон може да потрае со месеци.

Поголема доза може да се направи веднаш, но ќе поминат месеци пред да биде готова вакцината против сојот омикрон“, рече Бансел за CNBC.

Бансел рече дека Moderna верува дека варијантата омикрон е многу заразна, но ќе им требаат две недели да се утврди колку мутациите влијаат на ефикасноста на вакцините на пазарот.

Moderna во петок објави дека работи на прилагодување на вакцината на новата варијанта и дека тестира бустер доза за заштита од повеќе варијанти.

BioNTech исто така објави дека работи на вакцина за омикрон заедно со Pfizer.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Свет

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Read more

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more
 

Вести

Сточарите бараат реална откупна цена на јагнешкото месо

Читај повеќе

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Читај повеќе

Комисијата даде негативно мислење за употреба на името „Цар Борис III“ во називот на бугарскиот клуб во Охрид

Читај повеќе

Најавено забавување на сообраќајот на крстосницата на булеварите „Србија“ и „Борис Трајковски“

Читај повеќе

ОЈО отвори предмет по допрен глас за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д

Читај повеќе

Идниот премиер на Шкотска: Независноста ни треба повеќе од било кога

Читај повеќе

Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

Читај повеќе

Вработените во Министерство за култура побараа поголеми плати со протест пред Влада

Читај повеќе

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Читај повеќе