Шефот на НАТО: Светот зависи од исходот на војната во Украина

МАКФАКС
/ 10.07.2024 / 09:30

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа ги повика лидерите на трансатлантската безбедносна алијанса да ја задржат поддршката за Украина во нејзината војна против руската инвазија, велејќи дека исходот од конфликтот ќе ја обликува глобалната безбедност со децении.

На почетокот на самитот во Вашингтон по повод 75-годишнината од формирањето на НАТО, Столтенберг рече дека алијансата мора да ја покаже истата решителност што ја покажала во другите клучни моменти од својата историја.

„Нема бесплатни опции со агресивна Русија како сосед. Во војната нема опции без ризик“, рече тој, додавајќи дека најголемата цена и најголемиот ризик ќе има ако Русија победи во Украина.

„Не можеме да дозволиме тоа да се случи“, додаде тој.

реклама

Свет

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Read more

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Read more

Дали демократите згрешија? Петте најголеми маани на Камала Харис

Read more

Декласифицирани податоци: Колку нуклеарки имаат Американците?

Read more
 

Вести

Сериозна загриженост за независноста на судството во С. Македонија во извештајот на Европската комисија

Читај повеќе

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Читај повеќе

Владата: Државна лотарија незаконски доделувала лиценци за приредување на игри на среќа

Читај повеќе

Гостиварец ја фрлил мачката од VI кат и ја усмртил, кога полицијата му влегла дома нашла остатоци од други животни

Читај повеќе

Со автомобил удрил во малолетник во Скопје, па го однел детето на Комплексот клиники

Читај повеќе

Владата донесе одлука за вработување на 600 специјализанти во болниците

Читај повеќе

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајка

Читај повеќе

Сомнеж за експлозив во близина на стадионот, блокирани улиците на Париз

Читај повеќе

Балон со ѓубре од Северна Кореја слета на претседателскиот комплекс во Сеул

Читај повеќе