Шефот на Вагнер испрати „крвав“ чекан до Европскиот парламент

Шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин, во утрово испрати чекан прекриен со лажна крв до Европскиот парламент. На овој начин сакаше да одговори на потегот на европските парламентарци кои во средата гласаа Русија да се прогласи за држава спонзор на тероризмот, а Вагнер да се вклучи во листата на терористички организации.

На чеканот имало амблем на Вагнер, а рачката била извалкана со лажна крв. Чеканот на Пригоин, кој бил спакуван во кутија за виолина, го испратил неговиот адвокат, кој го оставил пред капијата. Видеото од предавањето е објавено на Telegram каналот Grey Zone, пишува Jerusalem Post.

Да потсетиме, Вагнер е приватна платеничка воена група со блиски врски со Кремљ. Тие се познати по учеството во најжестоките битки за клучните области во војната со Украина. Иако се базирани во Европа, познато е дека се борат во Сирија, како и во Северна и Субсахарска Африка.

URL

„Европскиот парламент е распуштен“

Пригожин рече дека одржал состанок со командантите на групата Вагнер и дека тие одлучиле да го прогласат Европскиот парламент за „распуштен“. Инаку, претходно во ноември, на социјалните мрежи кружеше видео од егзекуцијата со чекан на руски војник кој пребегна на украинската страна. Проруските блогери рекоа дека тоа е одмазда за неговото наводно предавство.

Жртвата на инцидентот со чекан беше киднапирана во Киев и пренесена преку државната граница, пред да биде убиена со повеќе удари од санки во главата и вратот. Жртвата, идентификувана како 55-годишниот Јевгениј Нужин, во видеото ги кажува последните зборови и детално опишува како бил фатен и најавува што ќе се случи.

„Бев удрен по глава и изгубив свест и дојдов во овој подрум. Ми рекоа дека ќе ме судат“, вели Нужин на видеото. Веднаш потоа добил неколку удари од непознат маж во камуфлажна облека. Откако паднал на подот, непознатиот маж повторно го удрил во главата.

Европскиот парламент тврди дека Русија го прекршува меѓународното право со своите воени напади врз цивилни цели како што се енергетската инфраструктура, болниците, училиштата и засолништата. Сепак, иако Русија беше прогласена за држава спонзор на тероризмот во средата, потегот е главно симболичен бидејќи Европската Унија нема воспоставена правна рамка за спроведување на правни мерки.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Свет

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Read more

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Read more

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Read more

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Read more
 

Вести

МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Читај повеќе

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Читај повеќе

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Читај повеќе

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Читај повеќе

Магла на Стража

Читај повеќе

Падна нов договор за цената на руската нафта

Читај повеќе

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Читај повеќе

Стојковски: Долгот кон приватните превозници е наследен

Читај повеќе

Облачно со слаб до умерен ветар

Читај повеќе