Свет
Од Катар за Ердоган

Шеикот на Катар му подари приватен авион на Ердоган

14. септември 2018 - 13:16 | МИА

Истанбул, 14 септември 2018 (МИА) - Шеикот на Катар, Тамим бин Хамад ал Тани му подари авион „Боинг 747-8“ на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Се работи за еден од најскапите приватни авиони во светот, чија вредност се проценува на 400 милиони долари.

Леталото денеска беше испорачано на аеродром во Истанбул. Боингот може да пренесе 76 патници и 18 членови на екипажот, а содржи и професионални сали за состаноци, како и мала болница.

До неодамна авионот се користел за превоз на членови на кралското семејство на Катар.

Анкара и Доха негуваат исклучително блиски партнерски односи и заеднички настапуваат во политичките превирања на Блискиот Исток, а Катар и помогна на Турција и при неодамнешната монетарна криза.

Коментирај