Шербеџија му се заблагодари на Манчевски што бил дел од неговиот сон

Скопје, 19 декември 2019 (МИА) – Кинотеката синоќа свечено ја одбележа 25-годишнината од премиерата на „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, најуспешниот филм во македонската кинематографија, со промоција на мапа со репродукции на постерите од светската дистрибуција на филмот и со негова проекција. На неформална филмска вечер актерот Раде Шербеџија, кој го игра главниот лик, изјави дека во тоа време „Пред дождот“ за него бил спас.

– Јас тогаш живеев во Лондон и кога се запознавме, после кастингот кога ја добив улогата, Милчо ми рече дека ја пишувал баш за мене. Го прашав како за мене кога не ме ни познава. Ми рече дека уште од дете ги гледал сите мои филмови и дека Живојин Павловиќ е неговиот најомилен режисер. Таа интима, тоа што го има во неговите филмови е таму оти тој ги создавал тие дела уште од дете, тоа го прави голем автор. И сите тие големи режисери и глумци, од Стенли Кјубрик до другите големи со кои после работев, сите ми имаат кажано дека „Пред дождот“ е еден од најдобрите филмови што го виделе. Сакам да му кажам фала на Милчо што бев дел од неговиот сон, рече Шербеџија.

Милчо Манчевски раскажа анегдота кога по премиерата на фестивалот во Венеција во 1994 организаторот му кажал да биде во близина оти можеби ќе треба да се врати. Тој заминал за Лондон.

– Едно утро ми се јави една жена од фестивалот и ми рече дека треба да се вратам во Венеција зашто ќе добијам награда. Ја прашав – добра? Ми рече – мислам дека ќе ти се допадне. Ме праша под кое име ќе дојдеш во Венеција, оти не може под твоето за да не дознаат новинарите дека си тука и да објават пред фестиваот дека си добил награда. Ми текна на името Васко, по еден братучед кој неодамна беше починал. А презиме – ме праша таа. Е не знам презиме, ѝ реков. Ме праша може ли Гонзалга. Ѝ реков може. И така кога дојдов во Венеција на аеродромот ме чекаше човек со табла на која пишуваше Васко Гонзалга. До почетокот на церемонијата за награди не знаев дека сум добил „Златен лав“. Тоа е една приказна за името и идентитетите, рече Манчевски.

На филмската вечер посветена на четврт век од неговиот прв игран филлм, присуствуваше и останатата екипа: Петар Мирчевски, Мето Јовановски, Александар Микиќ, Нино Леви, Сузана Киранџиска…

Мапата што беше промовирана содржи репродукции на постерите за „Пред дождот“ од 30-тина земји и ја промовираше филмската критичарка Марина Костова, која соработуваше на овој проект на Кинотеката. Мапата е издание на Кинотеката и ќе биде достапна во нејзината книжарница.

Костова зборуваше за речиси 10-годишниот процес на архивирање на одгласите во светскиот печат за „Пред дождот“, што следуваа по освојувањето на „Златниот лав“ во 1994, кога филмот играше во кината на 60-тина земји и на уште толку фестивали во светот проследено со илјадници текстови и објави во медиумите.

Вчера напладне годишнината на „Пред дождот“ беше одбележана и во МАНУ.

Претседателот Стево Пендаровски на напиша: „Искрени честитки до режисерот Милчо Мначевски и до целата екипа на култниот филм „Пред дождот“. Првпат филмот беше прикажан пред 25 години и до ден денеска не стивнуваат позитивните коментари за едно од најголемите остварувања на македонската филмска уметност. Вчера вечер заедно со сопругата Елизабета Ѓоргиевска имавме чест да поразговараме со главниот протагонист во „Пред дождот“ Раде Шербеџија и секако со Милчо Манчевски чија креативност на филмот му донесе „Златен лав“ за најдобар филм во Венеција и номинација за наградата Оскар“.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Култура

Бројот на посетите на Замокот Версај во драстично опаѓање поради недостиг на странски туристи

Read more

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе