Шест места во кујната каде се кријат најмногу бактерии

Според експертите, ова е списокот на клучните области на кои луѓето забораваат кога ја чистат кујната.

Сунѓери

Иронично, сунѓерите би требало да ги направат работите почисти, но тие се едно од најлошите места каде бактериите можат да се сокријат.

За да ги дезинфицирате, прво измијте ги со детергент и топла вода, а потоа натопете ги во средство за дезинфекција. Исцедете колку што е можно повеќе течност и оставете ги сунѓерите добро да се исушат. Доколку немате при рака течност за стерилизирање, брзо решение е потопување во свежо зовриена вода.

Крпите и сунѓерите треба редовно да се мијат и можете да ги ставите во машина за садови, но мора да се мијат на многу топол циклус.

Резервоар за вода од кафемат

Многу луѓе забораваат да го исчистат резервоарот за вода во машината за кафе.

Повеќето од нас само додаваат вода без да размислуваат за длабинско чистење на садот, а во него можеше да се најде мувла и разни бактерии.

Истурете алкохолен оцет во садот и оставете го некое време за да се отстрани бигорот. Потоа исплакнете го во топла вода и исушете го.

Мијалник

Вашиот мијалник е живеалиште за многу бактерии. Можете темелно да го исчистите со стара четка за заби и средство за дезинфекција или белило, а посебно внимание треба да се посвети на отворот на сифонот кој треба добро да се исчисти и дезинфицира.

Рачки на фрижидер и бројчаници на шпорет

Многумина од нас ги занемаруваат рачките и бројчаниците кои всушност често ги допираме.

Идеално е редовно да ги чистите овие површини со топла вода и детергент или да користите антибактериски спреј.

Работни плочи

Начинот на кој ќе ја чистите работната плоча ќе зависи од материјалот од кој е направена.

Вечерта откако ќе завршите со готвењето за тој ден, добра практика е да ја испрскате работната плоча со антибактериски спреј и да ги избришете сите кујнски пултови со чиста крпа за да ги отстраните бактериите. И не заборавајте редовно да чистите под и зад апаратите како котлиња и тостери.

Даски за сечење

Честопати на површините на дрвените даски за сечење, и покрај миењето и бришењето, се задржуваат бактерии.

Исчистете ја даската со топла вода со сапуница, па прелијте ја со свежо зовриена вода за да се стерилизира даската. Антибактерискиот спреј ќе помогне да останете без бактерии, но не е замена за темелното миење.

Тагови
реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Read more

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Read more

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Read more

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои се најдобри лажговци и манипулатори

Читај повеќе

Кои грешки ги правиме додека пиеме чај, а не сме ни свесни за тоа?

Читај повеќе

Направи сам: Домашно средство против комарци и муви

Читај повеќе

Четири основни причини зошто многумина глумат оргазам

Читај повеќе

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Читај повеќе

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Читај повеќе

Објавена фотографија од вечното почивалиште на кралицата Елизабета

Читај повеќе

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе