Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Црниот дроб е еден од најважните органи во нашето тело. Тој игра голема улога во формирање на одбранбени протеини, неутрализација или елиминација на течни или отровни материи, при што најголем дел од никотинот се детоксицира во црниот дроб. Исто така го регулира и нивото на шеќер во крвта.

Важно е да внимавате на здравјето на црниот дроб, особено на храната што ја внесувате. Следните намирници се одлични за да го подобрите здравјето на овој орган.

Цитрон

Цитронот е одличен за црниот дроб бидејќи е полн со антиоксиданти.

Двата главни антиоксиданти во цитронот се нарингенин и нарингин кои го намалуваат воспалението во организмот. Исто така го намалуваат и процентот на маснотии во дрниот дроб.

Кафе и чај

Докажано е дека кафето го чува здравјето на дрниот дроб. Го намалува ризикот од цироза и рак на црниот дроб, а исто така го намалува и воспалението.

Истите придобивки ги има и од чајот. Овие пијалаци го спречуваат таложењето на масните наслаги во црниот дроб.

Боровинки и брусница- содржат антиоксиданти кои се наречени антоцијанини. Секојдневно консумирање на овој тип на овошје го чува здравјето на црниот дроб, а тоа го покажаа многубројни истражувања.

Грозје

Грозјето го намалува воспалението, но исто така се смета дека го намалува и ризикот од појава на рак. Истражувањата покажаа дека секојдневното консумирање на екстрактите од грозјето го подобруваат функционирањето на црниот дроб и го прочистуваат од токсини.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Read more

Споредба на Хрватска и Србија

Read more

Здравје

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more

Зошто е добро да се јаде диња?

Read more

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Читај повеќе

Запалена статуата на Меланија Трамп во Словенија

Читај повеќе

Четири најчести грешки што ги правите за време на секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Читај повеќе

Зошто е добро да се јаде диња?

Читај повеќе

Секси шорцевите на Tesla распродадени за минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе