Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Урамнотежената исхрана денес значи дека кога сте опкружени со лошо, треба да го максимизирате доброто ако сакате да го подобрите вашето здравје и да изгубите тежина.

Некои од најдобрите намирници за вашето здравје веројатно се веќе во вашиот фрижидер.

Кокосово масло

Едно истражување објавено во American Journal of Clinical Nutrition покажа дека испитаниците кои јаделе кокосово масло ја изгубиле вкупната тежина и маснотиите на стомакот побрзо отколку група која консумирала иста количина на маслиново масло. Тајната е во кокосовите триглицериди со среден ланец. За разлика од масните киселини во повеќето масла, кокосовото масло веднаш се разградува за употреба, не се складира и е откриено дека го забрзува метаболизмот, пишува Eat This.

Семиња

Еден од карактеристиките на урамнотежената исхрана е добар сооднос на омега-6 масни киселини со омега-3. Соодносот од 4:1 би бил идеален, но модерната исхрана е повеќе како 20:1. Тоа доведува до воспаление, што може да промовира зголемување на телесната тежина. Чиа семето и ленот се меѓу најконцентрираните извори на омега-3 во светот на храната.

Студиите на животни сугерираат дека исхраната богата со чиа може да го намали штетниот ЛДЛ холестерол и да го заштити срцето, а една неодамнешна студија во списанието Hypertension покажа дека секојдневното консумирање печива збогатени со семе од лен го намалува крвниот притисок кај пациенти со заболување на периферните артерии. Најдобро се апсорбира кога ленот се меле и се додава во житарки, смути и печива.

Јајца

Јајцата се најдобриот извор на витамин Б холин, суштинска хранлива материја која се користи во изградбата на сите клеточни мембрани во телото. Недостатокот на холин е директно поврзан со гените кои предизвикуваат акумулација на маснотии на стомакот. Јајцата можат да го решат овој проблем.

Јаболка

Една неодамнешна студија во Медицинскиот центар „Вејп Форест Баптист“ покажа дека на секои 10 грама зголемување на растворливите влакна внесени дневно, висцералните маснотии (тоа се опасни масти на стомакот) се намалуваат за 3,7% во текот на 5 години. Учесниците кои ја поврзале својата дневна навика за јаболка со 30-минутно вежбање 2-4 пати неделно забележале намалување од 7,4% во акумулацијата на висцералните масти во истиот временски период. Сепак, не го лупете јаболкото ако сакате да ослабете. Студијата спроведена на Универзитетот во Западна Австралија покажа дека црвените сорти имаат највисоки нивоа на антиоксидантни феноли, од кои повеќето се наоѓаат во токму во лушпата.

Цимет

Можеби е најлесниот додаток во исхраната од сите, само ставете цимет на тост. Според истражувачите, циметот содржи моќни антиоксиданси наречени полифеноли за кои е докажано дека ја подобруваат чувствителноста на инсулин или дури и способноста на нашето тело да складира масти и да управува со знаците за глад. Серија студии објавени во American Journal of Clinical Nutrition покажаа дека додавањето лажичка цимет во скробен оброк може да помогне да се стабилизира шеќерот во крвта и да спречи скокови на инсулин.

Зелена салата

Во една нова студија од Универзитетот Вилијам Патерсон, која спореди 47 врвни намирници според содржината на хранливи материи, модерната храна се најде на угледно - но незабележително - 15-то место на листата. Рангирање повисоко: крес, спанаќ, зелје и ендиви. Според една студија на Универзитетот Пердју, само 3 грама мононезаситени масти може да му помогнат на телото да ги апсорбира растителните каротеноиди (оние магични молекули кои ве штитат од хронични болести како рак и срцеви заболувања).

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Здравје

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Read more

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Read more

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Read more

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе