СМЕНЕТЕ ЈА РУТИНАТА

Шест навики што ви прават саботажа на тренингот

А.С.
/ 18.02.2021 / 19:17

Навиките пред тренинг може да доведат до неверојатни резултати, па од вас зависи каков ефект ќе имаат вашите напори.

Со вистинската рутина, вашето тело ќе може да функционира на повисоко ниво, приближувајќи се кон целта што ја посакувате.

Ова се шест навики со кои сами си правите саботажа на тренингот:

Вежбате на празен стомак

Теоријата вели дека вашето тело ќе се храни со масти и јаглехидрати како енергија, што може да помогне при поефикасно слабеење.

Меѓутоа, ако не сте јаделе ништо неколку часа пред да вежбате, вашето тело може да започне да ги користи протеините како гориво. Ова значи дека ќе имате помалку протеини за да ги опоравите и градите мускулите. Исто така, ако се фокусирате на користењето маснотии како главен извор на енергија, тоа не значи дека вашето тело ќе согорува повеќе калории.

Пиете премногу вода пред тренинг

Важно е да бидете добро хидрирани пред тренинг, но избегнувајте да пиете премногу вода, бидејќи ако го направите тоа, крвта ќе се обиде да го балансира нивото на сол. Може да почувствувате симптоми како вртоглавица, болка, па дури и повраќање. Најдобро е да пиете вода 1 до 2 часа пред тренинг.

Дремка

Не треба да спиете подолго од 30 минути пред тренинг, ова ќе биде доволно за да го зголемите фокусот и енергијата. Сепак, подолгиот сон може да има сосема спротивен ефект. Може да се чувствувате полетаргично отколку претходно.

Се трупате со облека

Дури и ако вежбате на најстудениот ден во годината, не треба да се облекувате премногу слоевито. Може да се прегреете и многу ќе се потите.

Спротивно на тоа, во топлите денови, изберете ткаенини што ќе ѝ овозможат на вашата кожа да дише. Изберете облека што ќе биде пријатна и прозрачна и ќе ви овозможи слободно движење.

Вежбате неодморени

Деновите за одмор се важни за опоравување на телото. Ова е важен дел од вашиот распоред за вежби, без оглед на вашиот избор на спорт или ниво на фитнес. Ако ги прескокнете деновите за одмор, тоа може да предизвика прегорување и преголем напор.

Паузата од тренинг ќе им даде на вашите мускули можност да се опорават. Ќе спиете подобро, ризикот од повреди ќе се намали, а нивото на перформанси ќе се зголеми.

Пиете кафе пред тренинг

Кофеинот пред тренинг може да ви обезбеди енергија за да ви помогне повеќе да вежбате, па дури и да ја зајакне мотивацијата и фокусот, но не за долго. Ако внесете кофеин пред тренинг, може да почувствувате и немир, несоница, забрзано чукање на срцето, вознемиреност и висок крвен притисок.

реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Фит

Дали ПМС ве дебелее?

Read more

Неверојатна трансформација: Иста тежина, различна форма

Read more

30-минутни вежби за затегнати нозе

Read more

Пет правила за појадок со кои ќе ослабите

Read more
 

Магазин

Дали ПМС ве дебелее?

Читај повеќе

Ибрахимовиќ со моќен говор го затвори фестивалот Санремо

Читај повеќе

Едноставен потег што може да ви ја спаси врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е поврзаноста меѓу спиењето и менталното здравје?

Читај повеќе

Витаминска бомба што штити од вируси

Читај повеќе

Пасивно-агресивно однесување во врската: Рецепт за катастрофа

Читај повеќе

Рецепт на денот: Бургери со пилешки плескавици

Читај повеќе

Што се случува со нашето тело ако седиме премногу секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Читај повеќе