Шест навики за појадок кои го забавуваат метаболизмот

Постојат многу фактори кои влијаат на вашиот метаболизам, вклучувајќи го квалитетот и количината на сон што го добивате, колку вежбате, нивото на стрес и вашата исхрана. Исто така, како прв и најважен оброк во денот, појадокот е особено одговорен за започнување на вашиот метаболизам. Затоа, обрнете внимание на најчестите навики за време на појадокот кои го забавуваат вашиот метаболизам.

Не внесувате доволно протеини

Луѓето често јадат ѓеврек за појадок, но за жал тоа не содржи доволно протеини. Доколку не внесувате доволно протеини во текот на денот, кој започнува со појадокот, тоа не е добро за вашиот метаболизам. За почеток, протеините може да ви помогне да бидете сити, што може да ви помогне да ја намалите или одржите вашата тежина.

Прескокнување на појадокот

Иако многу луѓе мислат дека прескокнувањето на појадокот е подобро за метаболизмот, тоа не е сосема точно. Според прегледот објавен во списанието Nutrients, беше откриено дека прескокнувањето на појадокот го нарушува ритамот на телото, што е познато дека негативно влијае на метаболизмот и целокупното здравје.

Земање „лесен“ појадок

Многу луѓе мислат дека треба да јадат нешто лесно за појадок и да ги зачуваат калориите за остатокот од денот. Наместо тоа, целта е да го забрзате вашиот метаболизам со јадење повеќе храна наутро, а потоа постојано додавање на мали количини храна за полесно да согорувате калории во текот на денот.

Првото нешто што јадете е благо

Докажано е дека додадениот шеќер, особено во форма на слатки пијалаци, го забавува метаболизмот. Во една студија објавена во European Journal for Clinical Nutrition, откриено е дека учесниците кои се сметале за со прекумерна тежина и консумирале големи количини на зашеќерени пијалаци доживеале пад на метаболизмот.

Заборавате да се хидрирате

Друга нездрава навика за појадок за вашиот метаболизам е да заборавите да се хидрирате наутро. На вашето тело му треба вода за да функционира на клеточно ниво, па кога сте дехидрирани, метаболизмот се забавува.

Јадете само јаглехидрати

Иако на вашето тело му се потребни јаглехидрати за енергија, не треба да ги јадете без протеини. Тие често може да го зголемат шеќерот во крвта, што подоцна предизвикува негово опаѓање. Кога шеќерот во крвта ќе ви опадне, често имате желба за повеќе шеќер, а консумирањето шеќер го забавува метаболизмот.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе