Шест пара растенија што не треба да ги садите заедно во градината

Ако се прашувате зошто зеленчукот во вашата градина не успева, и покрај доброто семе, садење, наводнување и ѓубрење, можеби ќе сакате да размислите дали правилно сте ги сееле различните зеленчуци и билки.

Имено, растенијата, како и луѓето, делат меѓусебна симпатија, но и антипатија. Научното објаснување лежи во фактот дека во контактот помеѓу растенијата, габите или микроорганизмите, се ослободува одредена хемикалија која го забавува или целосно го попречува развојот на растението.

Лук и грашок

Сите видови лук, особено празот, го потиснуваат растот на грашокот. Она што е особено смртоносно за оваа мешунка е садењето покрај кромид. Преферира коренови култури, особено репа, но и магдонос, како и краставица.

Компири и домати

Причината за вообичаената нетолеранција меѓу компирот и доматот нема никаква врска со мистериозната појава на алопатијата - пренесување на болести. За сѐ е виновна блиската поврзаност меѓу овие култури. Имено, компирите и доматите припаѓаат на исто семејство, а бидејќи во семејството има историја на исти болести, подеднакво се изложени на ризик. Ако се засадат заедно, доаѓа до размена на штетници и болести. Истото правило важи и за другите членови на семејството: пиперките и модрите патлиџани не смеат да се садат со компири и домати.

Пиперки и грав

Овие култури често стануваат жртви на антракоза - габична болест која предизвикува формирање на црни точки, улцерација на стеблата и лисјата на растенијата или оштетување на површината, како и опаѓање на плодовите. Често влијае на тикви, дињи, лубеници, бобинки - малини, рибизли, јагоди. Овие растенија, исто така, не треба да се садат со пиперки, грашок и грав.

Морков и копар

Искуството на градинарите покажува дека овие две култури не треба да се садат една до друга. Имено, растот на коренот се забавува. Исто така, се верува дека растот на морковот е потиснат од анасонот и магдоносот. Но, затоа грашокот, спанаќот и кромидот поволно делуваат на зреењето на кореновиот зеленчук.

Салата и брокула

Марулата не расте добро таму каде што претходно се одгледувала брокула, а не расте добро ниту во непосредна близина на овој зеленчук. Супстанциите што брокулата ги произведува во почвата го потиснуваат растот на зелената салата. Зеленчук кој го фаворизира растот на зелената салата се различни видови лук, краставици, ротквици, јагоди, невен, репка.

Рен и репка

Дефинитивно е непожелно да се одгледува рен и цвекло. Истото важи и за гравот. И близината на сончогледот нема да донесе ништо помало оштетување за ренот. Му одговараат брокула, карфиол, зелена салата, моркови и лук, па овие комбинации се препорачуваат за градините со зеленчук.

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Живот

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Кејт Мидлтон се појави на Вимблдон и ја одушеви публиката

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Читај повеќе

Каде во светот жените имаат најбујни гради?

Читај повеќе

Три најдобри протеини за здравo срце

Читај повеќе
  • play_arrow

Вежба со која ќе топите масти и кога спиете

Читај повеќе

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе