Шест починати и 140 нови случаи на коронавирус од 1.397 тестирања

Министерството за здравство преку социјалните мрежи го соопшти дневниот КОВИД биланс.

Во последните 24 часа се направени 1.397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на COVID—19.

По градови, новите случаи се во:

- Скопје 47

- Куманово 18

- Штип 3

- Прилеп 7

- Тетово 15

- Струга 3

- Велес 3

- Битола 3

- Охрид 1

- Кавадарци 2

- Гостивар 3

- Гевгелија 4

- Струмица 4

- Крива Паланка 2

- Радовиш 4

- Крушево 1

- Кочани 5

- Пробиштип 2

- Македонски Брод 1

- Берово 3

- Делчево 2

- Свети Николе 3

- Кичево 2

- Ресен 2

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (84, 73 и 74г), двајца од Тетово (68 и 55г) и еден пациент од Струга (62г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти од:

- Скопје 25

- Куманово 9

- Штип 3

- Прилеп 2

- Струга 3

- Охрид 2

- Кавадарци 2

- Крива Паланка 1

- Кочани 6

- Пехчево 3

- Берово 1

- Делчево 1

- Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 174.097 тестирања на COVID-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.557, бројката на оздравени пациенти е 13.792, на починати е 689, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.076.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се четири деца и четири мајки позитивни на COVID-19, пет деца и пет мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се двајца, а вкупно хоспитализирани се 31 пациент. На респираторна машина е еден пациент. Во болницата во Битола се хоспитализирани 22, а во болницата во Штип се хоспитализирани 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 160, позитивни и сомнителни на COVID-19.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Македонија

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Read more

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Read more

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Read more

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Read more

Вести

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе

Познат начинот на оценување во услови на пандемија, првите оценки за учениците до 20 ноември

Читај повеќе

Нормализирано водоснабдување по отстранување на вчерашниот дефект во Скопје

Читај повеќе

Прегазен пешак во Скопје

Читај повеќе