Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Леблебијата е мешункасто растение и восоковредна намирница за човековата исхрана. Плодот познат и како слануток или наут е сличен на сушено зрно грашок или соја, има светло кафена боја, а се користи како вариво или додаток за подготовка на јадења.

Одличен извор на протеини

Доколку веќе ја следите веганската или вегетаријанската исхрана, големи се шансите дека веќе сте навлечени на сланутокот, благодарејќи на високата содржина на протеини, а ги содржи и речиси сите есенцијални аминокиселини освен метионин.

Комбинирајте ја нивната висока содржина на протеини со нивната голема количина на влакна и ќе добиете природна добитна комбинација на хранливи состојки потребни да ја задоволите гладта и подолго да останете сити. Протеините и влакната работат заедно да обезбедат трајна ситост.

Има низок гликемиски индекс за контрола на шеќерот во крвта

Гликемискиот индекс мери колку брзо одредени намирници предизвикуваат раст на нивото на шеќерот во крвта откако ќе ги изедете. Сланутокот е прилично низок на оваа скала со индекс 28. А со високата содржина на протеини и влакна е одличен за регулација на шеќерот во крвта.

Помага во исполување на дневните потреби од железо

Една шолја слануток содржи околу 4,7 милиграми железо плус 2,1 mg витамин Ц, кој му помага на организмот да го апсорбира железото.

Преполн е со микронутриенти кои се здрави за срцето

Освен протеини и влакна, сланутокот нуди и моќни витамини и минерали, вклучувајќи магнезиум, калиум и селен. Овие минерали играат улога и во намалувањето на воспаленијата кои се поврзани со зголемениот ризик од болести на срцето.

Сланутокот содржи соединенија кои спречуваат рак

Сланутокот обезбедува антиоксиданси витамин Б и селен кои имаат потенцијал да помогнат во спречување на одредени видови рак. Содржи и други биокативни соединенија како ликопен, биоканин А и сапонин за кои се има потврдено дека о намалуваат ризикот од рак.

реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Препознајте ги на време: Пет предупредувачки знаци што укажуваат на побрзо стареење

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе