Шест причини зошто треба да јадете цреши секој ден

Освен што се вкусни и сочни, црешите исто така се и многу здраво овошје кое треба секојдневно да го јадете. Одвоивме шест добри причини поради кои црешите се незаменливи.

Сега е сезона на цреши и вишни, па искористете ги овие овошки за секојдневна консумација.

1. Црешите се богати со антиоксиданси

Дваесет цреши ќе задоволат 15% од дневните потреби за витамин Ц. Богати се со антиоксиданси и соединенија кои имаат антивоспалителни својства, па штитат од бројни хронични болести, меѓу кои и дијабетесот. Црешите имаат низок гликемиски индекс за разлика од другите овошки, тоа значи дека кога јадете цреши не доаѓа до брз скок на шеќер во крвта.

2. Можат да ја ублажат болката што се јавува како последица на артритис

Неколку истражувања покажале дека црешите ги олеснуваат симптомите кај луѓето кои страдаат од артритис. Ако страдате од оваа болест треба да ја искористите сезоната на цреши и да ги јадете секој ден.

3. Го регулираат холестеролот

Црешите можат да го намалат вкупното ниво на холестерол во крвта, снижувајќи го нивото на „лошиот“ LDL холестерол. Ова е важно бидејќи секој процент на холестерол го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести за 2 проценти.

4. Ја ублажуваат болката од воспаление на мускулите

Црешите се совршена ужина по интензивен тренинг, им помагаат на мускулите побрзо да закрепнат и ги ублажуваат воспалителните процеси.

5. Ги чистат бубрезите и добри се за здрав уринарен тракт

Црешите ги чистат бубрезите и мочните канали, одличен диуретик се и го стимулираат излачувањето на урина.

6. Го намалуваат ризикот од гихт

Гихтот е облик на воспалителен артритис кој се развива кај некои луѓе кои имаат високо ниво на мочна киселина во крвта. Оваа киселина може да формира кристали во зглобовите и да предизвика ненадејни тешки епизодни на болка, чувствителност, црвенило, топлина и отоци. Научно е докажано дека консумирањето цреши по два дена за 35% го намалува ризикот од напади кај луѓето кои страдаат од гихт.

Тагови
реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе