Шест работи кои ја убиваат страста во врската

Во секоја врска љубовта е најважна, но и страста исто така игра важна улога во одржување на истата. 

Ако сте забележале дека во вашата врска има сè помалку страст можно е за тоа да сте виновни вие самите, односно некои лоши навики и здравствени проблеми.

Со овие шест можни начини ја убивате страста во врската:

Лоша исхрана

Ако сте на диета поради доаѓањето на летото можно е да не јадете доволно со што се намалува сексуалниот нагон. Тоа е логично бидејќи со помал внес на калории телото ќе има помалку енергија па веројатно нема да ја троши на сексуални активности.

Недостаток на сон

И ова е логично, ако спиете помалку од 6 часа дневно навечер веројатно нема да бидете наспани и нема да бидете расположени за секс. Недостатокот на сон негативно влијае и на машкото либидо бидејќи доаѓа до забавено лачење на тестостерон што ја намалува желбата за секс.

Анемија

Ако сте анемични треба да внесувате повеќе железо, на тој начин ќе ја вратите и желбата за секс.

Прејадување

Ако навечер сте склони на прејадување тешко потоа ќе имате било каква желба за секс. Особено ако јадете храна богата со заситени масти која може да го намали протокот на крв во половите органи. Ова важи и за мажите и за жените.

Стрес

Едно истражување покажа дека уморот и стресот се главни виновници за намалување на сексуалната желба дури кај 60 проценти од жените. Истата причина се спомнува и кај намалената желба за секс кај мажите.

Депресија

Исто како и стресот, депресијата негативно влијае на бројни аспекти од животот, па и на либидото. Докажано е дека некои антидепресиви се одговорни за сексуална дисфункција кај мажите.

реклама

La Casa de Papel добива петта и шеста сезона

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Нови 52 случаи на COVID-19, се очекува прес-конференција на Филипче

Read more

Бегство од Дубаи: Каде се исчезнатите принцези?

Read more

Љубов и секс

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Read more

За што лажат жените кога станува збор за сексот?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Седум знаци во почетокот на врската кои не треба да ги игнорирате

Read more

Магазин

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Брз киш со готово лиснато тесто

Читај повеќе

Патување во пандемија: Кои земји бараат негативен тест и карантин, а кои не?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа процесот на создавање вакцина за COVID-19?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми одмаздници

Читај повеќе