Шест вежби кои се добри за мозокот

Секојдневната рутина не влијае само на нашето однесување туку и на функционирање на најважниот орган во телото – мозокот. За правилно развивање на мозокот треба да правите мини ментални вежби со кои ќе го изострите умот и спречите губиток на помнењето.

Овие вежби ќе ви помогнат да го развиете мозокот:

Мијте ги рацете со левата рака

Истражувањата покажуваат дека со употреба на спротивната страна од онаа што ја користите забрзано и значително се проширува делот од мозокот кој ги контролира и процесира информациите од рацете. Затоа е добро да ги миете забите со раката што не е доминантна т.е која ја користите помалку.

Туширајте се со затворени очи

Туширањето со затворени очи ќе ви помогне да ги почувствувате и останатите сетила коишто не сте ги забележале дотогаш. Нанесете сапун, гел за туширање со затворени очи.

Познатите предмети свртете ги на другата страна

Рамките со фотографии свртете ги наопаку бидејќи мозокот ќе ги регистрира како необични и ќе запомни, а инаку ги игнорира.

Седнете на друго место на масата

Ако секогаш седите на истото место на масата, секогаш гледате во ист правец и ги правите истите работи. Едноставната замена на местото на седење ќе ве натера да ги смените навиките.

Отворете го прозорецот на автомобилот

На патот до работа вежбајте го мозокот така што ќе се обидете да идентификувате нови мириси. Отворениот прозорец во автомобилот(секако, кога не е многу студено) е одлична подлога за вежба.

Пробајте нешто ново

Пробајте нова храна во која ќе истражите нови зачини, нови мириси. Рецепторите во мозокот се поврзани со емоционалниот дел во мозокот, па секој нов мирис ќе предизвика нови чувства и асоцијации.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Здравје

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Read more

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Read more
 

Магазин

Астролозите велат дека 30 ноември е најбаксузниот ден во годината

Читај повеќе

Кои се придобивките ако јадете по четири бадеми секој ден?

Читај повеќе

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Читај повеќе

Студија: Бебињата развиваат смисла за хумор во првиот месец од животот

Читај повеќе

Едноставно решение за оние коишто имаат недостаток на витамин Д

Читај повеќе

Кој збор ја одбележа 2021 според речникот Merriam-Webster?

Читај повеќе

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Читај повеќе

Ако сакате долг живот, појадувајте рано наутро

Читај повеќе

Рецепт на денот: Штрудла со ореви

Читај повеќе