Шест златни правила за здраво готвење

Велат дека сме она што го јадеме, па затоа би било добро да внимавате како ги подготвувате оброците ако сакате енергија, идеална линија и долг живот!

Еве неколку важни правила за подготовка на храна, а вие сетете се на нив и применете ги кога подготвувате храна за себе и за луѓето што ги сакате.

1. Количината на масло

Колку масло користите за подготовката на храната влијае на вашето здравје повеќе отколку што мислите. Намалувајќи ја количината на масло, автоматски го намалувате внесувањето на калории во организмот и со тоа спречувате развој на одредени болести како што е прекумерната дебелина, што на крајот може да предизвика хипертензија или срцев удар.

2. Свежа храна

Употребата на овошје и зеленчук при подготовката на оброците треба да биде основно правило за исхрана. Свежата храна содржи многу повеќе витамини и минерали отколку оние што долго време биле во фрижидер или веќе биле зготвени.

3. Техника за готвење

Начинот на кој термички ја обработувате храната ќе одреди колку хранливи материи ќе содржи оброкот. Експрес тенџере е одлична опција за здраво готвење.

4. Житарки и мешунки

Некои видови храна ако ги оставите во вода во текот на ноќта, потоа ќе се готват побрзо, антинутриентите ќе исчезнат од нив и сите потребни хранливи состојки ќе останат во нив. Тие исто така ќе бидат полесни за варење.

5. Лушпа

За време на подготовката на овошјето и зеленчукот, често одлучуваме да ги излупиме, но лушпата е извор на хранливи материи што му се потребни на нашето тело. Наместо да лупите, одберете добро миење на овошјето и зеленчукот со топла вода за да ги зачувате овие хранливи материи или оставете го да отстои во сад со вода во која сте раствориле сода бикарбона.

6. Бланширање

Бланширањето е најдобриот начин за зачувување на бојата и хранливите материи. Со ставање на храната во вода на кратко време на температура од 98-100°C (главно спанаќ, блитва, кељ, мешунки), може да се зачува сочноста на плодот или да се спречи дополнително истекување и испарување на природните сокови.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Read more

Рецепт на денот: Шпагети со пармезан и чери домати

Read more

Шест златни правила за здраво готвење

Read more

Идеја за ручек: Пилешко ќофте во сос од сенф

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе