Шест знаци дека пиете премногу вода

Повеќето луѓе пијат многу вода, тоа е навистина добро за нив сè додека не започнат да пијат и отколку што требаТоа може сериозно да влијае на здравствената состојба.

Водата е потребна за правилно функционирање на организмот, но како и со сè друго – не треба да претерувате и да пиете премногу вода. Како телото ве предупредува дека пиете премногу вода?

Уморни сте

Бубрезите се одговорни за филтрирање на водата низ телото. Кога пиете премногу вода, бубрезите работат уште понапорно при што телото е под стрес и ќе чувствувате умор.

Грчеви во мускулите

Ако пиете премногу вода може да се намали нивото на електролити во телото и да почувствувате грчеви во мускулите. Доколку имате ваков проблем, пијте неколку чаши дневно вода од кокос која е полна со електролити.

Пиете вода дури и кога не сте жедни

Најдобриот начин да дознаете дали на вашето тело му е потребна вода е да бидете свесни дали чувствувате жед или не.

Не излегувате од дома без вода

Ако по цел ден носите флаша вода и го полните веднаш откако ќе го испиете, можеби пиете премногу вода. Прекумерната количина на вода може да резултира со ниско ниво на натриум во крвта.

Мачинини, главоболка и повраќање

Кога пиете премногу вода бубрезите не можат да се ослободат од вишокот течност, па водата се собира во телото, а тогаш се јавуваат непријатни симптоми како мачнина, дијареја, повраќање и силни главоболки.

Бојата на урина

Можеби веќе сте запознаени со фактот дека темно обоената урина може да биде знак на дехидрација, но тоа не значи дека би требало да имате целосно проѕирна урина. Бледожолтата урина укажува на здраво ниво на хидратација. Од друга страна, безбојната урина може да значи дека би требало да намалите со водата бидејќи сте претерано хидрирани.

реклама

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Во тек потрага по 39-годишниот Александар Черговски од Берово

Read more

Здравје

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Read more

Кунгуловски: Нема никаква поврзаност на вакцините со стерилитет или со неплодност

Read more

Дали трудниците треба да се вакцинираат?

Read more

Младите пациенти кои прележале корона покажуваат знаци на кардиоваскуларни оштетувања

Read more
 

Магазин

Колку шуми природно се обновиле во изминативе 20 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Путин со 7 гола ја реши Ноќната Хокеј Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не користите сапун 1 месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да испеглате кошула за само 90 секунди?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Читај повеќе

Рецепт на денот: Макарони со пилешко во крем сос

Читај повеќе

Кладилничарски идиот на денот

Читај повеќе

Во Египет пронајдени 250 гробници стари повеќе од 4.000 години

Читај повеќе