Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Екстремниот умор е само еден од симптомите што може да се појават со недостаток на витамин Б12, според д-р Џастин Батлер.

На луѓето им требаат 50 микрограми витамин Б12 дневно, а оние кои имаат недостаток на оваа хранлива материја може да искусат одредени симптоми.

„Екстремниот замор, недостаток на енергија, мускулна слабост, пецкање, депресија и когнитивни проблеми, како што се слаба меморија, разбирање и расудување, сето тоа може да биде знак за недостаток на витамин Б12“, вели д-р Батлер.

Витаминот Б12 го произведуваат бактериите кои се наоѓаат во почвата, па најлесен начин да го добиете е со јадење неизмиена храна, што не е опција за повеќето. Затоа денес најчесто се добива од збогатена храна или додатоци во исхраната.

„Може да се добие со консумирање екстракт од квасец и овесни снегулки, млека од растително потекло, вегански јогурти и десерти збогатени со витамин Б12“, додаде докторот.

Витаминот Б12 му помага на телото да одржува здрави нервни клетки и помага во производството на ДНК. Исто така, д-р Батлер забележува дека витаминот Б12 „тесно соработува со фолната киселина, ги прави црвените крвни зрнца, му помага на железото подобро да работи во телото и произведува соединение вклучено во имунолошката функција и расположението“.

Има последици од долгорочно ниско ниво на витамин Б12, како што се покачени нивоа на аминокиселината хомоцистеин во крвта. Зголемените нивоа на хомоцистеин во крвта се поврзани со срцеви заболувања. Ако сте загрижени за нивото на витамин Б12 и се сомневате дека имате недостаток, контактирајте со вашиот лекар за совет.

Тагови
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Здравје

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Read more

Три типови на рак што најтешко се дијагностицираат

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе