Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Екстремниот умор е само еден од симптомите што може да се појават со недостаток на витамин Б12, според д-р Џастин Батлер.

На луѓето им требаат 50 микрограми витамин Б12 дневно, а оние кои имаат недостаток на оваа хранлива материја може да искусат одредени симптоми.

„Екстремниот замор, недостаток на енергија, мускулна слабост, пецкање, депресија и когнитивни проблеми, како што се слаба меморија, разбирање и расудување, сето тоа може да биде знак за недостаток на витамин Б12“, вели д-р Батлер.

Витаминот Б12 го произведуваат бактериите кои се наоѓаат во почвата, па најлесен начин да го добиете е со јадење неизмиена храна, што не е опција за повеќето. Затоа денес најчесто се добива од збогатена храна или додатоци во исхраната.

„Може да се добие со консумирање екстракт од квасец и овесни снегулки, млека од растително потекло, вегански јогурти и десерти збогатени со витамин Б12“, додаде докторот.

Витаминот Б12 му помага на телото да одржува здрави нервни клетки и помага во производството на ДНК. Исто така, д-р Батлер забележува дека витаминот Б12 „тесно соработува со фолната киселина, ги прави црвените крвни зрнца, му помага на железото подобро да работи во телото и произведува соединение вклучено во имунолошката функција и расположението“.

Има последици од долгорочно ниско ниво на витамин Б12, како што се покачени нивоа на аминокиселината хомоцистеин во крвта. Зголемените нивоа на хомоцистеин во крвта се поврзани со срцеви заболувања. Ако сте загрижени за нивото на витамин Б12 и се сомневате дека имате недостаток, контактирајте со вашиот лекар за совет.

Тагови
реклама

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Тешки бетонски блокови пред паѓање висат од тераса спроти Владата, предупредува ЦУК

Read more

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Read more

Здравје

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Read more

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Read more

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Read more

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more
 

Магазин

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе

Едноставен трик за да ги отстраните дамките од белите алишта

Читај повеќе

Што ќе ве разлади подобро - топла или ладна вода за пиење?

Читај повеќе

Што се случува во телото ако јадете спанаќ секој ден?

Читај повеќе

Како се одмаздуваат хороскопските знаци?

Читај повеќе

Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Читај повеќе

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Читај повеќе

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Читај повеќе

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе