Шевченко: Ова со коронавирусот е слично како Чернобил

Поранешниот украински фудбалер, а сега селектор на репрезентација, Андриј Шевченко ја спореди актуелната состојба на коронавирусот во светот со нуклеарната катастрофа во Чернобил во 1986 година.

Шевченко имаше девет години во моментот на хаварија во нуклеарната централа и од Киев, каде живееше, мораше да биде евакуиран во Одеса. Сега, вели тој, пандемијата со коронавирусот е доста слична со таа состојба.

– Најпрвин благодарност до сите доктори и медицински сестри. Вие сте хероите на нашето време. Оваа ситуација е многу слична со Чернобил. Сум живеел во моменти слични на овие, рече Шевченко.
 
Тој апелира до луѓето да бидат дисциплинирани.
 
– Единствено решение е да се почитуваат препораките на владите, да се остане дома и да се даде можност на лекарите да ја завршат својата работа, што е огромна. Никој од нас не може да биде сигурен дека немал контакт со вирусот, истакна поранешниот украински фудбалски ас.
 
Шевченко голем дел од својата кариера го помина во Италија, во екипата на Милан во чиј дрес и ги доживеа најславните моменти.
 
– Поздрав до сите Италијанци. Секогаш сум со вас. Мора да се надеваме дека работите ќе се поправат. „Форца Италија“, може да се надеваме дека заедно ќе излеземе од ова, порача Шевченко. 
реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Фудбал

Уметноста на изведувањето пенал

Read more

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Read more

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Read more

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Read more

Спорт

  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе