Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање

Американската алпска скијачка Микаела Шифрин го постави новиот рекорд за победи во Светскиот куп. Таа денеска победи во велеслалом во Кронплац, Италија. Оваа победа ѝ беше 83-та во кариерата.

На Шифрин ѝ беа потребни 11 години за рекордот. Таа прв пат победи во Светскиот куп на 20 декември 2012 година.

Претходниот рекорд го држеше нејзината сонародничка Линдзи Вон со 82 победи. Вон се повлече од спортот во 2019 година.

Шифрин има шанса да го собори рекордот на сите времиња по победи во алпско скијање, кој му припаѓа на Швеѓанецот Ингемар Стенмарк - 86 победи.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Останати спортови

Шифрин постави рекорд по победи во Светскиот куп во алпско скијање

Read more

Волкановски доби два мурала во Сиднеј

Read more

Умар Нурмагомедов е новиот дагестански ММА ѕвер

Read more

Руски спортист призна дека се допингувал по налог на атлетската федерација на Русија

Read more
 

Спорт

  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе

Пике официјално се пофали со новата девојка

Читај повеќе