Шилегов: Најдете 2 милиона евра и ќе го спасиме Вардар

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, вели дека Општината нема да го плати долгот на Вардар иако клубот се враќа во нејзина сопственост.

Според Шилегов, претходниот сопственик Сергеј Самсоненко треба или да ги подмири долговите или некој да му помогне финансиски. Иако не кажа категорично дека Град Скопје нема да ги подмири тие долгови, меѓу редови токму тоа го изјави, дека Градот нема зошто да фрла пари во Вардар.

„Значи, во овој момент она што јас го имам како сознание, фудбалскиот клуб Вардар е должен, односно сопственикот на фудбаскиот клуб Вардар е должен, или има обврски, некаде над два милиона евра. Два милиона евра. Што неисплатени плати, што неисплатени аконтации, сега да не навлегувам јас во таа анализа. Секој добар совет, кој што ќе значи влез на два милиона евра во касата на фудбалскиот клуб Вардар, јас ќе го прифатам. Ако вие имате начин да ми кажете како да му се помогне на Сергеј Самсоненко и да му бидат дадени два милиона евра за да го спасиме Вардар, јас сум прв што ќе ви ја пружам раката. Еве ви го челинџот. Да помогнеме на Вардар, се сложувам. Најдете два милиона евра да му помогнеме на Вардар“, рече Шилегов при синоќешното гостување во емисијата „Click Plus“ на TV21.

Remote video URL
реклама

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Read more

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Read more

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Read more

Фудбал

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Read more

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Read more

Уметноста на изведувањето пенал

Read more

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Read more

Спорт

  • play_arrow

Дарко, Дарко, Дарко! Прв гол на Чурлинов за Штутгарт

Читај повеќе

Гасперини имал COVID-19 кога ја водел Аталанта против Валенсија

Читај повеќе
  • play_arrow

Уметноста на изведувањето пенал

Читај повеќе

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе