1.МФЛ 2019/20

Шкендија конечно најде нов тренер

Албанецот Ернест Ѓока е нов предводник на македонскиот шампион со мисија да го врати заспаниот џин на победничките патеки.

49-годишниот Ѓока е роден во Тирана и за него ова ќе биде прва авантура надвор од Албанија. Досега ги водел Аполонија, Камза, Томори, Фламуртари, Влазнија и Кук'си со кој во сезоната 2016/17 стана шампион на Албанија. Во 2014 го освои домашниот куп со Фламуртари од Валона, а во 2016 и Суперкупот со Кук'си.

Тетовскиот клуб му се заблагодари на Ерхан Селими кој го водеше тимот по отказот на Ќатип Османи сѐ до пронаоѓањето на нов тренер.

Ѓока преферира формација 4-2-3-1, што секако ѝ одговара на и онака офанзивната Шкендија бидејќи Османи токму таа формација и ја преферираше.

Шкендија е големо разочарување сезонава откако прво се избламира со настапите во квалификациите за Лигата на шампиони и Лига Европа доживувајќи елиминации од естонски Калју и луксембуршки Дуделанж. Крахот продолжи и во домашното првенство каде по 9 кола има дури 4 порази и заостанува цели 9 бода зад лидерот Вардар.

Прв предизвик за Ѓока ќе биде Академија Пандев која гостува во Тетово на 19-ти.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Безос продаде милион акции на Amazon за 3,1 милијарда долари

Read more

Фудбал

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Read more

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Read more

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Read more

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Спорт

Алексис раскина со Манчестер и потпиша договор со Интер

Читај повеќе
  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе