1.МФЛ 2020/21

Шкендија се вадеше во Струга, дербито во Ѓорче без победник

Филип Здравески
/ 29.11.2020 / 15:04

Се одиграа натпреварите од 13. коло во најсилната македонска фудбалска лига кои не донесоа промена во годниот дел од табелата.

Воздушен дуел на Филип Мишевски и Бесарт Кривањева; Фото: ФК Шкупи Скопје

Шкендија не успеа да победи во Струга, напротив, се спасуваше од пораз и со тоа не успеа да се одлепи на врвот.

Македонија ЃП и Шкупи одиграа без голови, двата тима пропуштајќи прилика ремито на Шкендија да го искористат за да избијат на челната позиција.

Беласица ја продолжи серијата без пораз која сега трае 4 натпревари откако одигра 2:2 против Работнички.

Единствениот тим кој денеска се радуваше на гостинска победа е Силекс кој триумфално се враќа од Битола каде со 2:1 го победи Пелистер.

А, пак, победа на домашен терен оствари Ренова и тоа со гол во последните моменти против Борец. Победата е уште поголема ако се земе фактот дека Ренова играше со десетмина.

Стадион „Градска плажа“ во Струга
Струга - Шкендија 1:1 (1:0)
Стрелци: 12' Александар Ристевски - 82' Бесарт Ибраими
Судија: Игор Стојчевски (Скопје)

Стадион „Градски“ во Тетово
Ренова - Борец 1:0 (0:0)
Стрелци: 90' Ремзифаик Селмани
Црвен картон: 67' Филип Стојчевски (Р)
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Стадион „Под Тумбе Кафе“ во Витола
Пелистер - Силекс 1:2 (0:2)
Стрелци: 53' Христијан Драгарски - 2' Бурхан Мустафов, 34' Денис Ристов
Судија: Марјан Гоцевски (Струмица)

Стадион „Благој Истатов“ во Струмица
Беласица - Работнички 2:2 (1:2)
Стрелци: 18' Дарко Размоски, 58' (п) Антонио Каланоски - 26' (п) Фахрудин Ѓурѓевиќ, 36' Николче Шаркоски
Судија: Јосип Бартон (Скопје)

Стадион „Ѓорче Петров“ во Скопје
Македонија ЃП - Шкупи 0:0
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)

Вчера Вардар ја совлада Академија Пандев со 2:0.

Табела:

 1. Шкендија 27
 2. Македонија ЃП 26
 3. Шкупи 25
 4. Струга 20
 5. Борец 19
 6. Вардар 19
 7. Силекс 17
 8. Работнички 14
 9. Пелистер 12
 10. Ренова 11
 11. Академија Пандев 10
 12. Беласица 9
Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
 • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе