1.МФЛ 2020/21

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Филип Здравески
/ 02.12.2020 / 14:59

Шкендија покажа зошто е главен фаворит за титулата сезона откако со 5:0 ја понижи Македонија ЃП која до пред ова коло беше на второто место со бод заостанување.

Радоста по голот на Елези; Фото: ФК Шкендија Тетово

Она што требаше да биде дерби, дуел помеѓу лидерот Шкендија и второпласираната Македонија ЃП, заврши со голема победа на домаќините. Со петарда во мрежата лидерот ги испрати „Лавовите“ скротени назад за Скопје. Петте гола беа дело на пет различни фудбалери, а 16-годишниот Елези прв ја начна гостинската мрежа.

Сега втората позиција ја презема Шкупи кој немаше проблеми дома со Беласица победувајќи со 3:1.

Фото: ФК Шкупи Скопје

На 4. место се искачи Борец кој во директен дуел ја победи Струга и тоа со пресврт.

Победи остварија и Работнички, Силекс и Ренова.

Стадион „Градски“ во Тетово
Шкендија - Македонија ЃП 5:0 (3:0)
Голови: 11' Дашмир Елези, 35' Љупчо Дориев, 39' Бесарт Ибраими, 86' Валмир Нафиу, 89' Еннур Тотре
Судија: Јован Качевски (Струга)

Стадион „Петар Милошевски“ во Скопје
Шкупи - Беласица 3:1 (2:0)
Голови: 28', 83' (п) Дербо Дамбо, 43' Фреди Алварес - 60' Зоран Ивановски
Судија: Игор Иванов (Велес)

Национална Арена „Тоше Проески“ во Скопје
Работнички - Пелистер 1:0 (1:0)
Голови: 45' (п) Фахрудин Ѓурѓевиќ
Судија: Крумислав Ѓоргиев (Штип)

Стадион „Силекс“ во Кратово
Силекс - Вардар 1:0 (0:0)
Голови: 52' Денис Ристов
Црвен картон: 45'+1 Даниел Карчески (С)
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Стадион „Пандев“ во Струмица
Академија Пандев - Ренова 0:1 (0:0)
Голови: 73' Шефит Шефити
Судија: Стојанче Трпчевски (Кавадарци)

Стадион „Зоран Паунов“ во Велес
Борец - Струга 2:1 (0:0)
Голови: 74' Никола Прелчец, 86' (п) Трајче Трајков - 51' Абдулхади Јахја
Црвен картон: 42' Буњамин Шабани (С)
Судија: Марјан Младеновски (Скопје)

Табела:

 1. Шкендија 30
 2. Шкупи 28
 3. Македонија ЃП 26
 4. Борец 22
 5. Силекс 20
 6. Струга 20
 7. Вардар 19
 8. Работнички 17
 9. Ренова 14
 10. Пелистер 12
 11. Академија Пандев 10
 12. Беласица 9

Наредното 15. коло е на програмата викендов.

Тагови
реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
 • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе