Шкотската дива мачка е пред истребување

Шкотската дива мачка е меѓу најретките цицачи во Велика Британија и вид кој наскоро би можел да исчезне од лицето на планетата Земја.

Неверојатно убави, но страшно немилосрдни при промени на временските услови, шкотските восорамнини се простираат на 32 илјади км² сочинето од крајбрежје, езера и планини. Иако делуваат непристапни, особено за време на зимата, за дивиот свет тие се вистински рај. Но, дури и до овие краеви допрело лошото влијание на човекот кој овој вид на животни го донесе до граница на истребување.

Шкотската дива мачка е една од најретките животни на светот, а според проценките на стручњаците може да ја снема од лицето на Земјата во рок од само две години. Во Велика Британија има само околу стотина единки од овој вид кои уште се нарекуваат и Брдски тигар.

Нивниот број порано бил многу поголем, но ловот поради нивното крзно денес го зема данокот. Таа е единствената дива мачка кој ужива во законот за заштина на Обединетото Кралство. Најголемата опасност за нејзиното истребување, освен прекумерниот лов, е губитокот на природните живеалишта, мешањето со домашните мачки и заканата од болести.

Во Шкотска веќе се спроведува програма за размножување и спасување на овој вид мачки.

Remote video URL
Тагови
реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Живот

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Read more

Хороскопски знаци со кои е најлесно да се манипулира

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Хороскопски знаци кои воопшто немаат смисла за хумор

Read more
 

Магазин

Кои се најбогатите земји на светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајки и деца, фејл компилација

Читај повеќе

Како да ја развиете читачката способност кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бувот писмоносец кој не сакаше да се оддели од писмото

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете 600 калории додека ги правите овие вежби дома

Читај повеќе

Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Читај повеќе

Како да препознаете кога е жената сексуално возбудена?

Читај повеќе

Колку милијарди долари доби Мелинда Гејтс по разводот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Колач со бело чоколадо и кокос

Читај повеќе