1.МФЛ 2021/22

Шкупи ја зголеми предноста, Брегалница откина бод во Струмица

Попладнево се одиграа натпреварите од 16. коло во најдобрата македонска фудбалска лига кое не донесе драстични промени на табелата откако дури четири натпревари завршија без победник.

Лидерот Шкупи помина и низ Автокоманда каде со 3:1 го победи Скопје.

Затоа пак второпласираната Академија Пандев на домашен терен не успеа да ја совлада штипска Брегалница играјќи без голови.

Шкендија се намачи со последнопласираниот Пелистер. Битолчани имаа водство на полувреме кое веднаш по паузата го загубија, а при самиот крај останаа и без бод. Пелистер и по 16 кола не знае за победа и е меѓу десетте такви клубови во Европа.

Тиквеш продолжи со добрите игри и успеа да освои бод на гости кај Струга. Борец поведе, но не издржа и одигра нерешено со Македонија ЃП, а синоќа ремизираа и Работнички и Ренова во воведниот натпревар.

Стадион „Градска плажа“ во Струга
Струга - Тиквеш 0:0
Судија: Димитар Пилешков (Штип)

Стадион „Младост“ во Струмица
Академија Пандев - Брегалница 0:0
Црвен картон: 31' Фарук Бихорац (АП), 43' Дарко Додев (Б)
Судија: Александар Грујоски (Кичево)

Стадион „Зоран Паунов“ во Велес
Борец - Македонија ЃП 1:1 (1:0)
Стрелци: 36' Крста Ѓорѓевиќ - 67' Абу Камара
Црвен картон: 75' Ермедин Адем (М)
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Стадион „Градски“ во Тетово
Шкендија - Пелистер 2:1 (0:1)
Стрелци: 48' Сидрит Гури, 86' Јан Кривак - 43' Виктор Жуфо
Судија: Влатко Илиоски (Прилеп)

Стадион „Железарница“ во Скопје
Скопје - Шкупи 1:3 (1:1)
Стрелци: 42' (аг) Константин Чешмеџиев - 7', 90'+5 (п) Фреди Алварес, 55' Фостен Сенгор
Црвен картон: 68' Јола Зепата, 76' Дино Најдоски (С)
Судија: Крумислав Ѓоргиев (Штип)

Синоќа:

Национална Арена „Тодор Проески“ во Скопје
Работнички - Ренова 0:0
Судија: Стојанче Трпчевски (Кавадарци)

Табела:
 1. Шкупи 38
 2. Академија Пандев 32
 3. Шкендија 30
 4. Ренова 26
 5. Брегалница 26
 6. Струга 23
 7. Македонија ЃП 21
 8. Работнички 19
 9. Скопје 17
 10. Тиквеш 14
 11. Борец 9
 12. Пелистер 5

Наредното 17. коло е веќе в среда од 13 часот.

Тагови
реклама

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Брук Шилдс: Агаси збесна кога глумев со Џои во Friends

Read more

САД одби да објави снимки од соборените НЛО-а: Тоа е строго доверливо

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

 • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
 • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
 • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе