1.МФЛ 2023/2024

Шкупи остана без излез во Европа, па удри по претседателот на ФФМ

Скопски Шкупи од Чаир првпат по 6 години редовно играње во европските купови ова лето нема да игра меѓународен фудбал, а за тоа вината ја гледаат во претседателот на ФФМ, Муамед Сејдини.

Шкупи синоќа во последното коло од 1.МФЛ успеа да слави на гости кај старо-новиот шампион Струга со 2:1, но победата беше пирова оти Шкендија со 2:0 славеше во Скопје кај Работнички и остана на 2. место, последно кое преку лигата води во фудбалска Европа. Другото место е за победникот во Купот, кој ќе се дознае в среда, а ќе се борат Тиквеш и Воска Спорт.

Од оваа сезона Македонија има само 3 места во Европа, од кое 1 во квалификациите за Лигата на шампионите и 2 во квалификациите за Конференциската лига. До лани беа 4 места, односно едно плус во Конференција, но лошите резултати на нашите претставници ѝ наложија на УЕФА да ни одземе едно место.

Шкупи како третопласиран извиси, па вината ја бараат во Фудбалската федерација на Македонија, или поточно во претседателот Муамед Сејдини кого и јавно го нападнаа во официјална клупска објава на Facebook.

„Чекавме да завршат натпреварите за да зборуваме за многу работи. Прво им честитаме на играчите и стручниот штаб на Струга затоа што никој не може да ги игнорира нивните напори, меѓутоа не ѝ честитаме на Струга како клуб и никогаш нема да го направиме тоа“, почнува соопштението на Шкупи.

„За жал, во оваа земја трофеите не се освојуваат, туку се купуваат.  Наскоро ќе ѝ го покажеме ова на цела Македонија. Претседателот на ФФМ нема што да му даде на фудбалот, само му прави штета. Ако темата е фудбалот во државата, тогаш мора да се ослободиме од актуелниот претседател на ФФМ. Се крие зад политика, го користи името преку политика, а некогаш ја штити политиката за нејзини интереси, а не фудбалот. Тој е рак на фудбалот“.

„Следната недела ќе споделиме детали со јавноста. Никој нема да избега од одговорност ако се крие зад политика и ако игра нечисти игри. Ќе донесеме сериозни одлуки за иднината на Шкупи и ќе ги споделиме причините со јавноста“, завршува клубот од Чаир.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фудбал

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Read more
 

Спорт

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе

Роналдо го собори сопствениот рекорд на ЕУРО

Читај повеќе