Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Шненокле е десерт од австриско потекло кој одамна е присутен на Балканот. Многу е едноставен, а се прави од лесно достапни состојки што секојдневно ги консумираме.

Ова е постара верзија на рецептот, која не содржи пудинг и густин.

Постои слична варијанта на шненокле во Франција која се вика ил флотант (пловечки остров).

Потребни состојки:

  • 1 литар млеко
  • 4 јајца
  • 2 лажици брашно
  • 6 лажици шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер

Подготовка:

Прво во широко тенџере на средна температура ставете го млекото што ќе го зготвите. Потоа одвојте ги белките од жолчките и изматете ги белките. Кога млекото ќе почне да врие, намалете ја топлината на најниско ниво и со лажица ставете ги белките во тенџерето. Кога ќе почнат да растат свртете ги на другата страна. Гответе кратко време и кога ќе бидат готови ставете ги кнедлите во садот во кој планирате да ги послужите.

Потоа тргнете го млекото од оган и додадете шеќер во жолчките. Добро изматете ги жолчките со шеќерот додека да добијат пенеста структура, а потоа додадете го брашното и повторно изматете. Во смесата ставете неколку лажици млеко и измешајте.

Следниот чекор е да го вратите млекото на шпорет и да ја додадете смесата на тивок оган. Мешајте додека не добиете погуста смеса. Кога ќе ја достигнете саканата дебелина, прелијте ја смесата врз белите кнедли и оставете ги да се изладат.

Тагови
реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Read more

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Летна салата со печена пченка

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Зошто треба да одвоите 10 минути за јога на работното место?

Читај повеќе

Кардиолог споделува навика која го спречува создавањето на згрутчувања во крвта

Читај повеќе

Skopje Street Food Festival - кулинарско уживање од 26 до 30 јуни

Читај повеќе

Кога е најдобро време за појадок и што е најздраво да јадете?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Читај повеќе