Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Откако постојат автомобилите, постои и расправата на која километража треба да се смени или исчисти филтерот за воздух.

Да, сè уште има возачи кои веруваат дека животниот век на филтерот може да се продолжи со дување со компресор за да се отстранат нечистотиите, пишува веб-страницата Used Cars.

Сега зборуваме за класични, обични филтри - а не за некои „афтермаркет“ спортски филтри за кои може да важат различни правила.

Дување со компресор? Не, не правете го тоа. Може да ги отстраните видливите нечистотии со компресорот, но во исто време постои голема шанса да се оштети самиот филтер.

Дали да ги следите фабричките упатства?

Да, но само ако навистина ги следите целосно, што значи дека детално сте ги прочитале упатствата.

Проблемот е што, според упатствата на производителот, филтерот за воздух кај повеќето автомобили треба да се менува на секои 40.000 или 60.000 км, но има и некои мотори на кои филтерот се менува само на секои 20.000 км.

На пример, кога станува збор за Fiat 500L, верзијата со 0,9-литарски турбо-бензинец, филтерот за воздух треба да се менува на секои 20.000 км.

Но, кога станува збор за другите бензински мотори на овој производител, периодот на замена е на 40.000 км. Значи има голема разлика.

Кога станува збор за дизелите, замената е закажана на 60.000 km, ОСВЕН кога станува збор за 1.3 MultiJet, кој бара замена на филтерот на 20.000 км. Повторно голема разлика.

Сепак, иако изгледа сосема логично да се следи она што го препорачува производителот, има повеќе проблеми.

Некои возачи ги следат правилата за сервисирање само кога тоа им одговара

Многу возачи се држат до она што го пропишува производителот само кога тоа им одговара. На пример, некои слепо ќе се држат до периодот на промена на моторното масло од 30.000 км, иако во упатството јасно стои дека овој период треба да се преполови ако главно се вози низ град или има некои други „отежнувачки услови“ во однос на возењето.

Значи, ако 90% од вашето возење е градско возење, сметајте дека возите во „тешки услови“.

Треба да се земат предвид и условите за возење

Доколку возилото работи во „тешки услови“ според дефиницијата на производителот, упатството за производителот наведува дека филтерот за воздух треба почесто да се проверува и да се замени доколку е потребно.

Поентата е дека тешките услови вклучуваат цела низа услови за возење кои се речиси неизбежни денес.

На пример, автомобилот се вози главно во градски услови, автомобилот се вози долго време на место (во неутрално), се вози по правливи патишта...

Па, не живееме во Сахара!

Да, не живееме во пустина, но тоа не значи дека дури и кога нема видлива прашина во воздухот, материјалот од кој е направен филтерот не е исполнет со разни мали честички кои исто така влијаат на воздухот проток.

Овие екстремно ситни честички постојано се околу нас иако не можеме да ги видиме. Дури и да изгледа дека асфалтот не е прашин, има на пр. честички кои се создаваат од истрошеноста на гумите и влошките на сопирачките, кои нашиот автомобил ги „вдишува“ особено кога има густ сообраќај, а секое возило што поминува ги подига од асфалтот.

Во исто време, воздухот во многу градови е многу загаден, особено во грејната сезона.

Дури и без голема километража, ако поминувате многу време во сообраќаен метеж, што значи дека моторот работи подолго време иако не поминувате многу километри - ова исто така претставува тешки услови за работа, па затоа треба почесто да се менува филтерот за воздух.

Разлики од земја до земја или регион до регион

Некои производители даваат различни препораки за различни земји или региони. Поточно, прирачникот за бензинец Hyundai i10 од 2008 година вели дека филтерот се менува:

а) на 12 месеци или 15.000 км во Кина, Индија и Блискиот Исток

б) на 36 месеци или 45.000 км во други земји, но да се провери на 12 месеци или 15.000 км и да се смени по потреба

Има уште многу примери, но нема да ги наведеме - суштината е дека филтерот за воздух треба да се провери и да се замени доколку е потребно.

Дали валканиот филтер е опасен за моторот?

Да, секако - валканиот, т.е. затнат филтер за воздух може навистина негативно да влијае на перформансите на моторот на различни начини. Негативните ефекти зависат од различни фактори:

а) колку е валкан филтерот

б) колку е загрозен неговата пропусна моќ

в) за каков мотор станува збор - гориво, вбризгување, метод на управување со моторот, дали има турбо полнач или е атмосферски... Генерално, помодерните мотори полесно ќе се приспособат на намалениот проток на воздух на разни начини, тоа е, компјутерот ќе се погрижи согорувањето сепак да биде оптимално, додека моторите од постарите генерации се „поранливи“

г) можеби падот на моќноста поради нечист филтер ќе се почувствува само при гранични оптоварувања, кога моторот влече најмногу воздух, додека тоа ќе биде незабележливо при секојдневно возење

Во основа, само затоа што никогаш не сте слушнале дека некому му настрадал моторот или некоја порзана компонента поради валкан филтер, не значи дека нема последици. Има, навистина, последици, но тие не можат веднаш да се забележат.

Чистење на филтерот?

Дали може да се исчисти обичен филтер? Повторуваме, зборуваме за обичен, класичен филтер. Нашиот одговор е - не.

Точно, во теорија може да се чисти со компресор или на друг начин, но не го препорачуваме поради можност за оштетување.

Ако го „дувате“ со компресор, постои можност да го оштетите, па неговите делови да завршат во моторот, што е особено ризично кај моторите со турбо полнење.

Проблем кој сите го забораваат

Интервалите за замена пропишани од производителот се однесуваат на оригиналните филтри. Оние кои се инсталирани или купени во овластени сервисни центри. Меѓутоа, бидејќи малку возачи го користат оригиналниот филтер за воздух за автомобил без гаранција, често се користат филтри за замена.

Не ве советуваме да ги купувате најевтините филтри, туку едноставно посочете дека треба да внимавате што купувате и каде купувате. Ако веќе купувате поевтини филтри за замена, мудро е значително да го скратите периодот на замена.

Треба да знаете дека не се работи само за тоа колку добро филтерот ќе го филтрира воздухот, туку и за пропустливоста на филтерот и колку е издржлив самиот материјал, бидејќи не сакате да се распадне и потоа да одат делови од него низ влезните и издувните вентили на турбополначот!

реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе