Шок на „Бернабеу“, Реал совладан од Бетис

Фудбалерите на Бетис приредија вистинска сензација со триумфот над Реал во Мадрид 1:0 во петто првенствено коло. Санабрија беше херојот на гостите, постигнувајќи го единствениот гол на натпреварот.

Реал ги разочара своите симпатизери, иако ја имаше иницијативата во текот на целиот натпревар. Играчите на Зидан и покрај неколкуте добри шанси кои ги создадоа немаа доволно креативност во играта.

Одбраната на Бетис без поголеми проблеми се справуваше со напаѓачите на Реал, а шансите кои „мирисаа“ на гол успешно ги бранеше одличниот голман Адан.

Најблиску до постигнување на гол Реал беше во 75.минута при обидот на Бејл, но неговиот удар Адан го одбрани, а потоа топката го погоди дирекот.

Во последните 15 минути Зидан играше со петмина напаѓачи, речиси без среден ред, што скапо го плати во последната минута.

Бетис градеше една долга акција Бараган потоа испрати одличен центаршут, а Парагваецот Антонио Санабрија со глава го совлада Кејлор Навас.

Вчера беше прекината фантастичната серија од 73 натпревари во кои Реал Мадрид постигнуваше барем еден гол, која траеше од април 2016 година. Бетис ја забележа првата победа на „Сантијаго Бернабеу“ по 19 години, а по цела деценија успеа да остане непоразен во Мадрид.

По пет кола Реал има осум бодови, седум помалку од најголемиот ривал Барселона.

реклама

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Read more

Фудбал

Барселона ги одложи изборите за претседател

Read more

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Read more

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Read more

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Read more
 

Спорт

Барселона ги одложи изборите за претседател

Читај повеќе

Солскјер: Би било шокантно ако го победиме Ливерпул

Читај повеќе

Вечер за првпат римското дерби пред празни трибини

Читај повеќе

Ќе има војна во октагонот, сигурен е шефот на УФЦ за мечот Мекгрегор-Поарје

Читај повеќе

Фернандеш го сруши рекордот за најмногу награди Играч на месецот во една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ непопустлив кон Шекил: Јас сум Србин и ти го знаеш тоа!

Читај повеќе

Ибра: Донарума е најдобар голман во светот

Читај повеќе

Манџукиќ одбил четири понуди, го сака само Милан

Читај повеќе

На Реал му требаше брилијантниот Хрват, но тој беше невидлив

Читај повеќе