Шок во светот на тенисот: Донеодамна најдобрата тенисерка суспендирана 4 години

Славната романска тенисерка Симона Халеп е суспендирана 4 години од светот на тенисот поради користење на недозволена супстанца.

Една од нејдобрите тенисерки во последниве години, која беше и прва тенисерка на светот помеѓу 2017 и 2019 година, денес доби една од најтешките казни во тенисот кои ретко се изрекуваат.

Халеп (31) прекршила две антидопинг правила. Била позитивна на забранетата супстанца роксадустат, а дополнително и е утврдено дека и во нејзиниот спортски биолошки пасош има неправилности.

Роксадустат е супстанца која легитимно се користи за лечење на анемија, но е на списокот на забранети средства на Светската антидопинг агенција бидејќи се смета за средство за допинг на крвта, кое ги зголемува хемоглобинот и производството на црвени крвни зрнца.

Четиригодишната суспензија ја објави независниот суд откако два дена беа проучувани докази на научници. Прегледани биле 8.000 страници докази, а сослушана била и самата Симона Халеп.

Халеп ги освои Вимблдон и Ролан Гарос, акко и уште 22 други ВТА титули. Со години доминираше во тенисот.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Тенис

Ѓоковиќ ја презеде одговорноста за елиминацијата на Србија од Дејвис купот

Read more

Колку пари има заработено Ѓоковиќ во кариерата и колку им бега на Надал и Федерер?

Read more

Изненадување на стартот на завршниот Мастерс: Зверев го победи Алкараз по пресврт

Read more

Тешка група за Ѓоковиќ на Завршниот мастерс во Торино

Read more
 

Спорт

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Верстапен прекрши непишано правило, не ги честеше колегите вечера

Читај повеќе

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Читај повеќе

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Читај повеќе

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Читај повеќе

Сѐ за пари: Клуб од Дубаи ќе игра во Евролигата

Читај повеќе

ФИФА сака да ги зголеми овластувањата на ВАР технологијата

Читај повеќе

Спортска повреда: Му замрзнал пенисот за време на скијачка трка

Читај повеќе