УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Шок за ѕвездата на Барса! Холанѓаните ја добија најлошата вест на само 4 дена пред ЕУРО

Фудбалската репрезентација на Холандија синоќа го доживеа најтешкиот можен удар, бидејќи најголемата ѕвезда на селекцијата, Френки де Јонг го откажа настапот на Европското првенство.

На само четири дена пред почетокот на собирот на најдобрите селекции во Европа, Холанѓаните останаа без клучен фудбалер. Членот на Барселона, Френки де Јонг, го откажа настапот поради повреда на десниот зглоб.

Де Јонг се повреди на 21 април, но се чинеше дека ќе биде подготвен за настап на ЕУРО 2024. Селекторот Роналд Куман го вброи во списокот од 26 фудбалери и имаше јасни планови со него како предводник на тимот, но од тоа нема ништо, потврди синоќа на социјалните мрежи самиот играч од средниот ред.

Де Јонг изјави дека „ја загубил трката со времето“ и дека нема да биде доволно фит за настап.

„Тажен сум и разочаран што нема да стигнам на ЕУРО. Работевме многу во изминатите неколку месеци, но на мојот глужд му треба повеќе време, за жал“, рече Де Јонг во емотивната објава и додаде:

„Сон и најголема чест е да ја претставувам земјата на еден голем турнир, но сега, како и целата нација, ќе навивам за нашиата репрезентација од страна“, додаде играчот од средниот ред на Барселона.

Селекторот на Холандија директно ја обвини Барселона за неговите повреди. Тој рече дека го ризикувале неговото здравје во Барселона, а сега Холандија ги трпи последиците.

На местото на Де Јонг селекторот Куман го повика 22-годишниот лев бек на Борусија Дортмунд, Иан Маатсен, кој досега има настапи само за младинските репрезентации на Холандија.

Ова е трето откажување за Куман пред ЕУРО откако претходно поради повреди отпаднаа и Мартен де Роон од Аталанта и Куинтен Тимбер од Фејнорд.

реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Фудбал

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Read more

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Read more

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Read more

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Read more
 

Спорт

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе
  • filter

За некои сонот стана кошмар: Список на сите ѕвезди што ќе го пропуштат ЕУРО

Читај повеќе