Шокантна изјава на Зидан: Бензема е најдобриот француски напаѓач на сите времиња

Пред легенди како Анри, Трезеге, Фонтен и Папен, за Зинедин Зидан најдобриот француски напаѓач е Карим Бензема, играч кој никогаш не ја ни гледал Франција како негова земја.

Синоќа Реал Мадрид го пречека баскиски Атлетик и имаше 1:1 сѐ до петнаесетина минути пред крајот кога со два гола на сцена стапи Карим Бензема и го реши победникот. По натпреварот Зинедин Зидан не штедеше зборови фалејќи го нековиот сонародник.

„Тој е далеку покомплетен играч отколку што порано беше. Не е чиста деветка, не мисли само на постигнување голови и поради тоа го обожавам. Ужива да проигрува со соиграчите и да создава шанси за нив, но тој исто така знае и да дава голови и тоа го прави токму кога му е најмногу потребен на тимот, како што беше случај и сега. Тоа е она кое е Карим“, рече Зизу.

За време на синоќешниот прес еден новинар го праша Зидан, со оглед на пофалните зборови кои францускиот стратег не ги штедеше за Бензема, дали според него тој е најдобриот француски напаѓач на сите времиња.

„Да, за мене е најдобриот со оглед на сето она што го прави, што покажува. Тој во Реал Мадрид е веќе долго време, има одиграно повеќе од 500 натпревари, па сите оние голови, неговите рекорди. Тоа што го има направено зборува само по себе. За мене тој е најдобриот, тоа е кристално јасно“, додаде тој.

Така, Зидан го стави Бензема пред великаните на францускиот фудбал како Тјери Анри, Давид Трезеге, Жан-Пјер Папен и иконата Жист Фонтен. Бензема можеби на клупско ниво си обезбеди место во историјата на Реал Мадрид, меѓутоа во репрезентациајата е далеку зад великаните. Нема настап за Франција од 2015 година кога беше избришан од репрезентацијата поради несогласувања со селекторот Дидје Дешан. Сѐ на сѐ има 27 голови на 81 натпревар, додека статистиката вели дека најдобар напаѓач на Франција е Анри со 51 гол на 123 натпревари.

Инаку, и Зинедин Зидан и Карим Бензема се етнички Алжирци родени во Франција. Уште во 2006 Бензема јавно кажа дека срцето му вели да игра за Алжир, но ќе игра за Франција заради спортски причини, односно дека е далеку посилна репрезентација. Воедно, секогаш одбиваше да ја пее француската химна.

„Алжир е земјата на моите родители, таа е во моето срце. Сепак, спортски гледано, навистина ќе играм за Франција. Тоа е само поради спортски причини бидејќи Алжир е мојата земја. Тоа е тоа“, рече тогаш Бензема за Radio Monte Carlo. Наредната година дебитираше за Франција.

реклама

Фудбал

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Read more

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Read more

Меси постави нов рекорд

Read more

Ибра потпишува нов договор со Милан

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Мислев се зафркаваат за Супер лигата

Читај повеќе

УЕФА ја разгледува можноста за забрана на Јувентус и Реал во евро-куповите следната сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Дејвис го одигра првиот натпревар по повредата во февруари

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси постави нов рекорд

Читај повеќе

Ибра потпишува нов договор со Милан

Читај повеќе

Перес: Евролигата ја спаси кошарката

Читај повеќе

Чеферин: Сите ме разочараа, но Барса најмалку

Читај повеќе

Фудбалските лиги повторно пред прекин?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пирова победа за МЗТ, Младост патува во полуфиналето

Читај повеќе