Шокантно откритие на NYT: САД верува дека Киев стои зад нападот на Кремљ

Макфакс
/ 25.05.2023 / 11:03

Американската администрација смета дека нападот со беспилотно летало врз Кремљ на почетокот на мај го извршила украинската разузнавачка агенција, објави The New York Times повикувајќи се на извори.

Според њујоршкиот весник, „американските разузнавачки агенции не знаат која единица го извршила нападот“, а не е јасно дали украинскиот претседател Володимир Зеленски бил запознаен за операцијата.

The New York Times наведе дека „некои американски функционери првично мислеле дека нападот бил организиран од руската влада“, но дека по нападот „САД пресретнале разговор во кој се слушаат руски претставници како зборуваат за прелиминарната истрага на Москва за нападот“.

„Во тие разговори руските функционери изгледаат изненадени од упадот на дронот и ја обвинуваат Украина. Американските власти рекоа дека ова разузнавање им помогнало да се уверат дека нападот не го извршиле Русите“, пишува американскиот весник.

Прес-службата на рускиот претседател објави дека Украина во раните утрински часови на 3 мај се обидела да ја нападне резиденцијата на Владимир Путин со дронови и дека руската армија успешно неутрализирала две беспилотни летала кои го таргетирале Кремљ и дека Путин не е повреден.

реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

Вјоса Османи: Илегалните српски структури ги нападнаа косовската полиција, КФОР и новинарите

Читај повеќе

Над 50 лица се повредени во судирите во Звечан, вели доктор од Косовска Митровица

Читај повеќе

Камења паднале врз турист од Полска на Матка, пренесен е во болница

Читај повеќе
  • play_arrow

Експлозии одекнуваат на Косово – двајца Срби ранети, ситуацијата повторно тензична

Читај повеќе

Сослушана дадилката на Коста: Тој беше добро дете

Читај повеќе

Бектеши со евтини летови Скопје-Сараево ќе го зголемува бројот на туристи во двете земји

Читај повеќе

Пендаровски одлучи да ги потпише законите за Бехтел и Енка

Читај повеќе

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип, загина возач

Читај повеќе

Кинотеката в среда го отвора летното кино со филмска вечер посветена на Желимир Жилник

Читај повеќе