Шокирани и збунети: Данската кралица им ги одзеде титулите на 4 внуци

Данската кралица Маргрета, која по смртта на Елизабета Втора е единствената владејачка кралица во Европа, ги одзеде титулите на 4 од нејзините 8 внуци, соопштија од палатата.

Како официјална причина е желбата на кралицата на децата од нејзиниот најмлад син, принцот Јоаким, да им овозможи што понормален живот. Чекорот следи по слични потези на други кралски семејства во Европа, велат од палатата.

„Од 1 јануари 2023 година потомците на неговото кралско височество принцот Јоаким ќе можат да ги користат само титулите гроф и грофица од Монпезат, а нивните претходни титули принц и принцеза на Данска престануваат да постојат“, соопштија од кралската палата.

Педесет и тригодишниот принц Јоаким има 4 деца од два брака, на возраст од 10 до 23 години.

„Со својата одлука нејзиното величество кралицата сака да создаде простор за четирите внуци за да можат да ја обликуваат сопствената егзистенција во многу поголема мера без ограничувања и обврски формирани од припадноста на кралската куќа“, стои во соопштението.

Ова дојде како шок за мајката на двајцата најстари синови на принц Јоаким, која пред данските медиуми не го криеше нејзиното незадоволство.

„Ова дојде како гром од ведро небо. Децата се чувствуваат исклучено“, изјави грофицата Александра. „Не можам да разберам зошто им се одзема идентитетот“.

Четири внуци на кралицата, родени од престолонаследникот Фредерик, ќе ги задржат титулите, но кога ќе станат полнолетни апанажа ќе добива само идниот крал, принцот Кристијан.

Оваа одлука е донесена во 2016 година.

Тагови
реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Живот

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Read more

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Read more

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Read more

Time: Зеленски е личност на годината

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе