Шолц: Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО

Ризикот рускиот претседател Владимир Путин да користи нуклеарно оружје во војната во Украина е намален како одговор на меѓународниот притисок, изјави во интервју германскиот канцелар Олаф Шолц.

Во интервјуто за медиумската групација Funke, по повод неговата прва година на функцијата, Шолц рече дека војната продолжува со „ненамалена бруталност“, иако едно нешто засега е променето.

„Русија престана да се заканува со употреба на нуклеарно оружје, што е реакција на црвената линија што ја повлече меѓународната заедница“, додаде Шолц со порака дека и покрај длабоките поделби, важно е да продолжи дијалогот со Кремљ.

Путин во средата рече дека ризикот од нуклеарна војна расте, но инсистираше на тоа дека Русија не „полудела“ и дека сопствениот нуклеарен арсенал го гледа како чисто одбранбено одвраќање.

Медиумската групација Funke објави дека интервјуто со Шолц било спроведено во понеделникот, а цитатите биле одобрени во средата попладне.

Шолц оцени и дека Путин мора да ја прекине војната, но дека потоа ќе биде подготвен да разговара со Русија за контрола на оружјето во Европа, додавајќи дека тоа било понудено уште пред војната.

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека е премногу воздржана, Шолц рече дека Германија е еден од најголемите поддржувачи на Украина после Соединетите држави.

„Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО. Таквиот конфликт би имал само губитници во целиот свет“, додаде Шолц, кој очекува најголемата европска економија добро да ја преброди зимата и да остане силна и успешна. индустриска нација.притоа намалувајќи ја нејзината зависност од руската енергија.

„Сега ги носиме неопходните одлуки за да станеме независни на долг рок. Од 2045 година наваму, сакаме да бидеме целосно климатски неутрални и да ја произведуваме нашата енергија целосно без природен гас, јаглен или нафта“, нагласи тој.

На прашањето дали повторно ќе се кандидира за канцелар на следните избори, тој рече „секако“.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Милков: Софија со нота ќе бара безбедност за Бугарите кои ќе отидат во Скопје

Читај повеќе

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе