Шопинг во време на епидемија со корона вирус

Бројот на починати во епидемијата со новиот корона вирус Covid-19 драстично се зголемува, особено во Кина каде расте и бројот на нови заразени.

За да се заштитат од вирусот, многу кинески граѓани користат најразлични конвенционални, но и по малку чудни методи. Повеќето од луѓето во Кина се затворени во своите домови, не одат на работа и излегуваат само ако неодложно или неопходно.

Има и такви кои смислија оригинален начин како да пазарат без да мора да излезат од дома.

Една жена од провинцијата Шандонг се досети дека може да прати играчка автомобилче со далечинско управување до најблиската продавница. Чен Тао од Ѓинан го снимила целиот процес како од удобноста на нејзиниот дом си направи шопинг за сѐ што ѝ треба.

Таа тврди дека играчката има домет на далечинско управување од 800 метри, што е сосема доволно за да ја прати во шопинг во маалската продавница. Во кутијата ставена на автомобилчето го ставила својот мобилен телефон за да може сопственикот на продавницата да ѝ се јави и да му каже што ѝ е потребно.

Бројот на заболени од корона вирусот Covid-19 достигна речиси 45.000, а досега починаа 1.300 луѓе.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Чек дис аут

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Read more

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Read more

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Read more

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Read more

Магазин

  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе

Светските лидери и нивните бизарни идеи за заштита од коронавирусот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кози ѝ пркосат на гравитацијата качувајќи се по брана

Читај повеќе
  • play_arrow

Маче за првпат го гледа својот одраз во огледало - реакцијата е урнебесна

Читај повеќе
  • play_arrow

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Читај повеќе

Брзо и вкусно: Шпагети со зеленчук и пармезан

Читај повеќе

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Читај повеќе

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Читај повеќе