Шпагети со црвена зелка на сечуански начин

Шпагетите подготвени со црвена зелка на сечуански начин се многу ароматични и лесни, а и брзо се прават.

Потребни состојки:
 • ½ црвена зелка
 • ½ лажичка зрна бибер
 • 5 гр коријандер
 • сок од 1 лимон
 • 3 лажици таан
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажички соја сос
 • 1 лажичка малсиново масло
 • 1 лажичка лута пипер
 • 140 гр шпагети
Подготовка:

Црвената зелка ситно исечкајте ја и измешајте ја со испржени и лесно згречени зрна бибер, грубо исечкан коријандер и некои зачини по желба. Исцедете го сокот од лимон и потоа добро измешајте го. Во голема чинија измешајте таан, рендан лук, соја сос, маслиново масло и црвена лута пипер.

Гответе ги шпагетите во тенџере со зовриена солена вода според упатствата на пакувањето, додека не омекнат. Исцедете ги и зачувајте 125 мл од водата во која се готвеле. Измешајте ја таа вода во сосот од таан, а потоа измешајте ги тестенините. Поделете ги тестенините помеѓу два сада и одозгора ставете од салатата од црвена зелка.

За вистинско азиско уживање, можете да ги јадете со стапчиња.

реклама

Рецепти

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Read more

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Read more

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
 • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе