КВАЛИФИКАЦИИ ЗА У19 ЕУРО 2020

Шпанија и Белгија ни стојат на патот до У19 ЕУРО

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 19 години која успешно го мина првиот круг квалификации, во последната фаза за пласман на ЕУРО ќе се бори со силните Шпанија и Белгија, како и со нашиот источен сосед Бугарија.

Предводени од селекторот Горан Станиќ, младите Македонци минатиот месец завршија втори во квалификациската група зад фаворитот Англија и пред Босна и Херцеговина и Луксемборг. Со тоа се изборија за пласман во наредната и последна фаза од квалификациите, наречена Елитна фаза.

Денеска беше направена жрепката за оваа последна фаза каде Македонија беше извлечена во групата 2 заедно со актуелниот шампион Шпанија, Белгија и Бугарија.

Квалификацискиот турнир ќе се игра во Шпанија од 25 до 31 март наредната година. Само првопласираната репрезентација ќе избори пласман на Европското првенство кое од 19 јули до 1 август ќе се игра во Северна Ирска и на кое ќе учествуваат само 8 репрезентации.

„Шпанија е актуелен Европски првак и апсолутен фаворит, посебно што турнирот ќе го организираат на свој терен. Во оваа фаза, едноставно нема лесни противници, кој и да се паднеше на извлекувањето за нас е вистински предизвик. Ќе се обидеме да се надигруваме, натпреварите се можност фудбалерите да се покажат во вистинско светло и да докажат дека имаат квалитет. Ќе биде вистински предизвик за нас и се надевам дека ќе го дадеме својот максимум“, изјави селекторот Станиќ за ФФМ.

Македонија никогаш се нема пласирано на завршницата во У19 категоријата. Не е првпат да стигне до Елитната фаза, но последната пречка никако да се мина. И овој пат ни претстои тешка задача бидејќи Шпанија и Белгија се големи фаворити.

Сите квалификациски групи:

1: Австрија, Велс, Германија, Србија

2: Шпанија, Белгија, Бугарија, Македонија

3: Грузија, Шкотска, Франција, Русија

4: Англија, Украина, Данска, Латвија

5: Италија, Норвешка, Исланд, Словенија

6: Португалија, Турција, Хрватска, Словачка

7: Холандија, Чешка, Швајцарија, Финска

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Read more

Мелбурн од денеска е под целосен карантин

Read more

Фудбал

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Read more

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Read more

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Read more

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Read more

Спорт

  • play_arrow

Барселона донесе бразилски вундеркинд со 300 милиони откупна клаузула

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер, Манчестер, Копенхаген и Шахтар обезбедија четврфинале во ЛЕ

Читај повеќе

Федерер: Мислам дека 90 отсто од тенисерите се задоволни од прекинувањето на сезоната

Читај повеќе

Нејмар ја отпиша Барсa: Ги доживувам моите најдобри моменти во ПСЖ

Читај повеќе

Германски медиуми: Филип Лазаров позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Меси со порака полна почит до пензионираниот Касиљас

Читај повеќе

Хандановиќ: Во Лига Европа сакаме да одиме до крај

Читај повеќе
  • play_arrow

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Читај повеќе

Верстапен не верува во чудо: Хамилтон ќе биде шампион

Читај повеќе