ЕХФ ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО РАКОМЕТ 2020

Шпанија ја среди Белорусија и обезбеди полуфинале

Со девет голови разлика Шпанците со стил се пласираа во полуфиналето.

Белоруските ракометари добро парираа во првиот дел кога имаа и водство и кој го загубија со 16:17. Но, во вториот дел силината на Шпанците дојде до израз и на крајот се заврши со убедлива победа.

Највисокото водство на Шпанците беше при крајот и гласеше 10 голови разлика, водство кое на крај за малку не остана двоцифрено.

Анхел Фернандес и Феран Соле постигнаа по 7 голови кај Шпанците, додека Хорхе Македа даде 6. Сепак, најефикасен на натпреварот беше Белорусинот Микита Ваилипау со 8 голови од 9 удари.

Двата белоруски голмани во вториот дел не одбранија ниту еден удар, а сите 5 одбрани ги запиша Вјачеслау Салдаценка. На спротивната страна Гонсало Перес де Варгас одбрани 15 пати.

Во последното коло Шпанија во директен дуел со Хрватска ќе решава кој како прв во групата во полуфиналето ќе игра против второпласираниот од втората група.

Табела група I:
1. Шпанија 8 (4) 131:105
2. Хрватска 8 (4) 105:91

3. Германија 2 (3) 81:81
4. Австрија 2 (3) 81:86
5. Белорусија 2 (4) 102:124
6. Чешка 0 (4) 100:113

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Ракомет

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Read more
Фото: РФМ

Македонските ракометари со триумф над Швајцарија го прославија пласманот на ЕП

Read more

Македонските ракометари вечерва ги завршуваат успешните евроквалификации

Read more

Кизиќ, Костески и Младеновиќ не се на списокот за мечот со Финска

Read more
 

Спорт

Мејведер ја исфрли свршеницата за да може да тренира

Читај повеќе
  • play_arrow

Како дете продавал сладолед на улица, денес живее во ваков луксуз

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси во најновата реклама изведе спектакуларен трик

Читај повеќе

Лилард: Кога е здрав, Дурент е најдобар играч во НБА

Читај повеќе

Жрепката ги смести ракометарите повторно со Данска

Читај повеќе

Pfizer обезбеди вакцини за олимпијците во Токио

Читај повеќе

Јуве го жртвува Шченсни за Донарума?

Читај повеќе

Сепак ќе се игра: Јунајтед и Ливерпул на 13 мај

Читај повеќе

ПСЖ е убеден дека ќе го ангажира Меси

Читај повеќе