ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Шпанија ја урна аргентинската бајка и стана светски шампион

Репрезентацијата на Шпанија по вторпат во историјата стана светски шампион откако во големото финале во Пекинг ја совлада Аргентина со 95:75.

Аргентинците исто така ја бркаа втората титула светски шампион, но останаа на оној единствен триумф во 2004.

Шпанците уште од почетокот фатија победнички ритам добивајќи ја првата четвртина со 23:14, а на полувреме заминаа со 12 поени разлика.

Во третата четвртина ги урнаа сите надежи на Аргентинците зголемувајќи ја разликата на 19 поени, па во последната четвртина само рутински го довршија натпреварот.

Аргентинците за утеха го имаа најефикасниот во финалето откако Габриел Дек постигна 24 поени, четири повеќе од Рики Рубио.

Ова е втор триумф за Шпанија откако првиот го остварија на Мундијалот во 2006 година исто така на азиско тло, во Јапонија.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Кошарка

НБА првак истепа момче на улица, се правда дека нема врска со расизам

Read more

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Read more

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

Спорт

  • play_arrow

Фенербахче е заинтересиран за Тијаго Силва

Читај повеќе
  • filter

Верона го претстави новото лого

Читај повеќе
  • play_arrow

Тестовите не лажат: Роналдо се врати помоќен од изолација

Читај повеќе

Ричардо сака подиум пред да се раздели со Рено

Читај повеќе

ДФБ ќе ги истражува пораките со поддршка за протестите во САД

Читај повеќе

Федерер и Кербер на турнир на трева во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Тимот на „отпишаните“: 11 фудбалери кои се потценети во нивните татковини

Читај повеќе

Серија А почнува со Торино - Парма?

Читај повеќе

Шпанците се на ред - Севиљано ќе ја отвори обновената Ла Лига

Читај повеќе